Meklēšanas forma

Lietus 4 °C Mērens vējš, 6.4 m/s no DR
Ceturdiena, 2019. gada 17. JanvārisVārda dienu svin: Tenis, Dravis

Godalgo smilšu skulptūru festivāla māksliniekus; brīvdienās Pasta salā aicina novērtēt skulptūras

Anastasija Miteniece
Nedēļas gaitā Pasta salā pie smilšu skulptūrām, interpretējot šā gada festivāla tēmu – «Dzīvnieku pasaule», – strādāja 15 tēlnieki. Bet šodien pie Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa apbalvoti 12. starptautiskā smilšu skulptūru festivāla «Summer signs» uzvarētāji. Iespēja apskatīt mākslinieku veikumu klātienē Pasta salas smilšu parkā jelgavniekiem un pilsētas viesiem būs sestdien un svētdien – 9. un 10. jūnijā.

Pirmās vietas ieguvējs ar skulptūru «Sarkanā grāmata» šogad ir Aleksandrs Skarednovs no Krievijas, otrajā vietā – Čehijas pārstāvis Jakubs Zimaceks ar darbu «Čūskas» –, savukārt trešās vietas ieguvējs ir Oleksijs Poda no Ukrainas ar skulptūru «Draudzība». Jāpiebilst, ka 15 tēlnieku radītos darbus, kā arī vērienīgu demo skulptūru Pasta salas smilšu parkā interesenti aicināti apskatīt sestdien no pulksten 10 līdz 24 un svētdien no pulksten 10 līdz 23.

Šogad smilšu skulptūru festivāls pulcēja gan profesionālus tēlniekus ar lielu pieredzi darbā ar smiltīm, gan tos, kuri vēl tikai nesen apguvuši tieši šo materiālu. Pirmās vietas ieguvējs A.Skarednovs Jelgavas smilšu skulptūru festivālā viesojās jau ceturto reizi un ar smiltīm strādā jau gadiem. «Esmu ļoti pārsteigs un pat samulsis, jo negaidīju, ka mans darbs tik augstu tiks novērtēts,» norāda tēlnieks, papildinot, ka iepriekš dzīvojies pa zemākām vietām. Viņa iecere šajā festivālā bija vērst uzmanību kādai mūsdienās aktuālai problēmai dzīvnieku pasaulē – izmiršanai cilvēku rīcības dēļ. «Savā skulptūrā atainoju degunradzi, kurš mīt Āfrikā. Tur cilvēki nabadzības dēļ nogalina dzīvniekus, kuri iekļauti Sarkanajā grāmatā kā reta suga, kas ir uz izmiršanas robežas,» tā viņš. Tēlnieks skaidro, ka skulptūru iemūžinās simtiem cilvēku un atmiņas par tā eksistenci saglabāsies vismaz fotogrāfijās.

Arī otrās vietas ieguvējs J.Zimaceks no Čehijas Jelgavā viesojas ceturto reizi. «Katru reizi cenšos skulptūru veidot ar ideju, filosofiju,» tā viņš, skaidrojot, ka viņa, kā tēlnieka, stils ir simbolisms un abstrakcionisms – tādā šoreiz tapusi skulptūra «Čūskas». «Kāds varbūt padomās, ka es no tām baidos, bet te ir krietni dziļāka doma – čūska simbolizē mūžīgu jaunību,» atzīst tēlnieks. Viņš stāsta, ka darba procesā nācās krietni pamainīt darba koncepciju, jo skicē uzzīmētais dzīvē bija grūti realizējams, tomēr jaunā versija viņaprāt izdevās pat labāk. Bet trešās vietas ieguvējs – O.Poda no Ukrainas – ir viens no tiem māksliniekiem, kurš ar smiltīm sācis strādāt nesen un arī Jelgavas festivālā viesojas pirmoreiz. «Pēc profesijas esmu arhitekts, kurš nodarbojas arī ar interjera dizainu,» stāsta O.Poda, papildinot, ka veidoja no smiltīm trešo reizi dzīvē. «Mans hobijs ir strādāt ar sniegu un tagad mēģinu apgūt arī smiltis,» tā viņš. Darbā «Draudzība» arhitekts aicina cilvēkus aizdomāties par savu rīcību attiecībā pret citiem cilvēkiem. «Manā skulptūrā sadzīvo lācis un tauriņš – liels un masīvs dzīvnieks un trausla radība. Manuprāt, mūsdienās arī cilvēkiem būtu jābūt iejūtīgākiem vienam pret otru,» vērtē O.Poda. Jāpiebilst, ka sākotnēji mākslinieks plānojis iesniegto skici realizēt kopā ar savu kolēģi, tomēr uzzinot par konkursa noteikumiem, ļāvies izaicinājumam un veiksmīgi izveidojis apjomīgo skulptūru paša spēkiem. Jāpiebilst, ka konkursa komisija vērtēja darbus pēc tehniskā izpildījuma, mākslinieciskās izpausmes, tēmas atspoguļojuma un kreativitātes.

Jāatgādina, ka festivāla dienā biļešu cena pieaugušajiem būs 5 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 3 eiro, bet ģimenes biļete maksās 10 eiro. Uzrādot Jelgavas iedzīvotāja karti, biļetes cena būs 3 eiro, bet ar Jelgavas skolēna apliecību – 2 eiro. Bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja festivālā – bez maksas. Biļetes var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs un internetā, kā arī festivāla dienā tā norises vietā – Pasta salā. Jāpiebilst, ka festivāla apmeklētāju ērtībai biļetes varēs uzrādīt arī elektroniski, kā arī, pametot festivāla norises teritoriju, saņemt zīmodziņu, kas sniegs iespēju Pasta salā konkrētajā dienā atgriezties arī vēlāk.

Festivāla viesiem jāņem vērā, ka pasākuma laikā pilsētā būs satiksmes ierobežojumi – aizliegts novietot transportu Vecajā ceļā, Cukura ielā no Lielās ielas līdz Pļavu ielai, kā arī Pilssalas ielā no Lielās ielas līdz Lielupes tiltam. Tāpat aizliegts novietot transportlīdzekli arī Pasta salas stāvlaukumā. Savukārt papildu stāvlaukumi tiks nodrošināti Pilssalas ielā pretī iebrauktuvei uz Pasta salu, Cukura ielā – teritorijā pie Lielupes krasta promenādes –, kā arī Vecajā ceļā pretim pilij. Stāvvietas autobusiem pieejamas Jāņa Čakstes bulvārī, kā arī aiz Jelgavas pils.

Festivāla uzvarētāji:

1.vietā – A.Skarednovs ar darbu «Sarkanā grāmata» (Krievija)

2.vietā – J.Zimaceks ar darbu «Čūskas» (Čehija)

3.vietā – O. Poda ar darbu «Draudzība» (Ukraina)

Žūrijas simpātiju balvas pasniegtas:

Andrejam Kokorinam ar darbu «Aristokrāta brokastis» (Krievija)

Inesei Valterei ar darbu «Apmīļo biti» (Latvija)

Andrejam Molokovam ar darbu «Mamma» (Krievija)

AS «Gjensedige Baltic» simpātijas balva pasniegta:

Martinam Gaubam ar darbu «Mīlestība» (Lietuva)

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti