Meklēšanas forma

Apmācies -1 °C Mērens vējš, 6 m/s no ZR
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

Šodien noslēdzas Dziesmu un deju svētki!

Anastasija Miteniece
Sestdien mūsu dejotāji trešo un pēdējo reizi izdejoja «Māras zemi» Daugavas stadionā, bet koristi un pūtēji – Mežaparkā piedalījās noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā. Šodien notiks Dziesmu un deju svētku kulminācija. Uz Mežaparka estrādes kāps un latviešu profesionālās kormūzikas darbus izpildīs kopumā 18 tūkstoši dalībnieku – kori, solisti, pūtēji –, kuri ar koncertu «Zvaigžņu ceļā» noslēgs valsts simtgades vērienīgāko pasākumu – XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus.

Mūsu koristi, pūtēji un daļa dejotāju šodien pavada laiku Rīgas Rīnūžu vidusskolā, atpūšoties pirms gaidāmā noslēguma koncerta, bet daļa Jelgavas deju kolektīvu jau devušies mājās. Sestdien, pēdējo reizi izdejojot «Māras zemi», dejotāji Daugavas stadionā pulcējās uz kopīgo balli, kurā viņiem pēc ģenerālmēģinājuma Mežaparkā pievienojās izturīgākie koristi un pūtēji. Bet uzreiz pēc tās mūsu dejotāji, kas nepiedalās noslēguma koncertā «Zvaigžņu ceļā» Mežaparkā, devās uz Jelgavu. Proti, šobrīd kopā ar koristiem un pūtējiem pagaidu dzīvesvietā Rīgā no Jelgavas dejotājiem palikuši tikai Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes «Kultūra» deju kolektīvi «Diždancis», «Lielupe» (A, B un D grupa) un LLU deju ansamblis «Kalve» (A grupa).

Pašvaldības iestādes «Kultūra» pārstāve Lolita Truksne stāsta, ka rīta cēliens skolā tiek aizvadīts ļoti mierīgi – koristi, dejotāji un pūteji no koncerta, mēģinājuma un balles ieradās vēlās vakara stundās un daži – agri no rīta –, tāpēc šodien daudzi izmanto iespēju izgulēties. «Koristi ieradās no ģenerālmēģinājuma no pulksten 1 līdz 3, bet dejotāji ballēja līdz 5 no rīta,» stāsta L.Truksne. Viņa norāda, ka vairums dalībnieku vēl guļ, bet ir daži, kuri jau ir augšā un nesteidzīgi bauda brokastis. «Pamanām, ka dalībnieku solis nav tik sprigans kā pirmajās dienās,» teic L.Truksne, papildinot, ka gan dejotāji, gan koristi pēc kopīga mēģinājuma paredz, ka noslēguma koncerts būs vērienīgs un ļoti emocionāls.

«Protams, ir jūtams spēku izsīkums. Pēc ģenerālmēginājuma Mežaparkā bija tāds nogurums, ka lēmām uzreiz braukt atpakaļ uz skolu, nevis kopīgo balli. Rezultātā, tikai ap diviem naktī paēdām vakariņas un devāmies gulēt,» stāsta koris «Balti». Daloties iespaidos no koncerta ģenerālmēginajuma, kolektīvs uzsver: tas bijis ļoti emocionāls un skaists, nesalīdzinams ar ikdienas mēginājumiem bez skatītājiem.

Šodien kolektīviem ir brīva pirmā dienas daļa, lai atpūstos, nesteidzīgi sapakotu savas mantas un sagatavotos noslēguma koncertam. Kā atzīst dalībnieki – reizē jūtams gan nogurums, gan sajūsma pirms lielā koncerta, bet nedaudz arī skumji, ka kopā būšana un vērienīgie pasākumi, kuriem viņi gatavojušies vairāku gadu garumā, būs palidojuši.

Jaatgādina, ka šodien noslēguma koncertā «Zvaigžņu ceļā» Jelgavu pārstāvēs «Kultūras» kori «Balti», «Mītava», «Tik un tā», «Zemgale», Jelgavas Latviešu biedrības koris «Re,kā!», Jelgavas Amatu vidusskolas koris «Riti», 4. vidusskolas kori «Spīgo» un «Kārkli pelēkie zied», LLU kori «Liepa» un «Ozols», «Kultūras» deju kolektīvi «Diždancis», «Lielupe», LLU deju ansamblis «Kalve», Jelgavas Mūzikas vidusskolas pūtēju orķestris un 4. vidusskolas pūtēju orķestris «Rota».

Jāpiebilst, ka koncertu varēs vērot arī tiešraidē. Tā LTV1 sāksies līdz ar koncerta sākumu –  pulksten 20. Bet jelgavniekiem, kuri plāno doties uz koncertu Mežaparkā, jāņem vērā, ka uz pasākumu vēlams ierasties vismaz stundu agrāk. Ģenerālmēģinajumā pie ieejas bija izveidojušās garas rindas, tādēļ svētku organizatori lūdz neatlikt savu ieršanos uz pēdējo brīdi.

Foto: Latvijas Nacionālā kultūras centra arhīvs/ Ilmārs Znotiņš, Aivars Liepiņš, Reinis Oliņš, Vil Muhametshin

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti