Meklēšanas forma

Apmācies 4 °C Mērens vējš, 6.9 m/s no DR
Piektdiena, 2019. gada 6. DecembrisVārda dienu svin: Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola

Pirmo Ģederta Eliasa balvu saņem Edvīns Kalnenieks

Jana Bahmane
Ievadot latviešu gleznotāja Ģederta Eliasa 130. jubilejas mēnesi, šodien Jelgavas muzejā pasniegta pirmā Jelgavas pilsētas pašvaldības Ģederta Eliasa balva par lauku tēmas atspoguļojumu Latvijas glezniecībā – to par darbu «Dārzs vakarā» saņēma gleznotājs Edvīns Kalnenieks. «Šis darbs bija tapis jau pirms konkursa izsludināšanas, jo lauku tēma man vienmēr ir bijusi tuva – bērnībā laukos pavadīju daudz laika. Mani piesaista lauku vide, cilvēki, dzīvnieki,» stāsta E.Kalnenieks, papildinādams, ka šī balva viņam ir liels un negaidīts pagodinājums. Tāpat šodien muzejā atklāta balvas pretendentu izstāde, kurā apskatāmi 51 autora darbi.

Vienam no visu laiku Latvijas izcilākajiem lauku žanra gleznotājiem Ģ.Eliasam 23. septembrī aprit 130 gadu, un šim notikumam par godu Jelgavas pilsētas pašvaldība nodibinājusi Ģ.Eliasa balvu par lauku tēmas atspoguļojumu Latvijas glezniecībā. Konkursam bija aicināti pieteikties profesionāli mākslinieki, mākslas augstskolu studenti un mākslas vidusskolu absolventi, iesniedzot ne vairāk kā divus darbus jebkurā glezniecības žanrā – žūrija galvenokārt vērtēja lauku tēmas atspoguļojumu. Kopumā žūrijas vērtējumam 120 darbus iesniedza 80 latviešu autori – vecākās paaudzes meistari, Latvijas Mākslas akadēmijas absolventi un mākslas nozares studenti, tādēļ izstādē, kurā skatāma aptuveni puse no konkursam iesniegtajiem darbiem – 57 gleznas – pārstāvēta plaša vecumu amplitūda. Jāpiebilst, ka darbus iesniedza arī tādi autori, kas ir dzimuši un skolojušies Latvijā, bet šobrīd dzīvo ārzemēs.

«Pēdējā laikā mani darbi top ilglaicīgā procesā – es tos iesāku, tad nolieku malā un pēc kāda laika atkal turpinu. Tā pat tapa arī glezna «Dārzs vakarā», kurā es vēlējos attēlot cilvēku un augļu mijiedarbību, izceļot toņu bagātību,» darba tapšanas procesu raksturo gleznotājs Jelgavas Mākslinieku biedrības biedrs E.Kalnenieks, kas, pēc žūrijas teiktā, savā gleznā turpina Ģ.Eliasa lauku sadzīves tēmu, risinot to viņam raksturīgā tehnikā – pastelī. Savukārt E.Kalnenieks norādīja, ka, pateicoties šai izstādei, Jelgavā varēs iepazīt daudzu jaunu mākslinieku darbus. Pirmās Ģederta Eliasa balvas ieguvējs saņēma medaļu, ko veidojusi tēlniece Nellija Skujeniece, un naudas balvu 3000 eiro apmērā, bet katrs izstādes dalībnieks saņēma ekspozīcijas katalogu.

Šodien tika pasniegtas arī vairākas simpātiju balvas. Jelgavas novads savas simpātiju balvas piešķīra Edvardam Grūbem (darbs «Abra»), Uldim Rogam (darbs «Svēte») un Kristapam Priedem (darbs «Gaidas»). Bet Ģ.Eliasa fonda balvu par gleznu «Kāršu pupas» saņēma Olita Gulbe-Ģērmane. Tāpat savu speciālbalvu pasniedza arī Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš – viņš sveica mākslinieci Lolitu Zikmani par darbu «Vakara migla». «Priecājamies, ka Jelgava un Zemgale ir izauklējusi tādu pasaules klases mākslinieku kā Ģederts Eliass, un, ieviešot šo balvu, centāmies parādīt arī šodienas māksliniekus un atrast Eliasa domubiedrus,» tā A.Rāviņš.

«Lauku tēmai Latvijas mākslā ir sena tradīcija, tādēļ, vērtējot konkursa dalībnieku iesūtītos darbus, tēmas atklāsme žūrijai pārsteigumus nesagādāja – pārsteidza vien atsevišķu darbu autoru sniegums. Taču iesniegto darbu klāsts bija ļoti plašs, un tas pierāda, ka lauku tēma māksliniekus interesē, un viņi saskata iespēju to atspoguļot savā daiļradē. Tāpat kuplais dalībnieku skaits apliecina, ka šīs balvas ieviešana noteikti ir attaisnojusies,» vērtē žūrijas komisijas locekle Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce. Viņa norāda, ka, vērtējot autoru darbus, iezīmējušās divas tendences – bija autori, kas seko tradīcijām un tie, kas piedāvā jaunu tēmas atspoguļojumu un izteiksmes veidus. «Mūs, protams, vairāk interesēja otrā grupa, un galvenokārt vērtējām, lai darbos neapšaubāmi atspoguļotos tematika un lai tiem piemistu augsta mākslinieciskā kvalitāte. Žūrija strādāja ļoti intensīvi – šāds darbs neapšaubāmi prasa lielu iedziļināšanos, taču priecē, ka pie lēmuma nonācām bez lielām domstarpībām. Domāju, ka darbus vērtējām diezgan bargi, tādēļ daudzu autoru gleznas palika aiz izstāžu zāles sienām,» tā M.Lāce, papildinot, ka īpaši priecājas par balvas ieguvēju, kas pierādījis augstu profesionālo kvalitāti.

Savukārt mākslas zinātniece Latvijas Mākslas akadēmijas Informācijas centra vadītāja Ingrīda Burāne norāda, ka māksliniekiem ir nepieciešama šāda savstarpējā salīdzināšanās, un šīs balvas iedibināšana veicina Latvijas glezniecības attīstību. «Tēlotājmāksla ir vienīgais mākslas veids Latvijā, kam nav valsts apbalvojuma, tādēļ šī ir īpaši nozīmīga diena Latvijas kultūrā. Mūsu tauta būtu graša vērta, ja mums nebūtu tādu dižgaru kā Ģederts Eliass, kas spējis paraudzīties pāri ikdienas pliekanībai,» sacīja I.Burāne.

Darbus žūrijas komisijā vērtēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore M.Lāce, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs, Latvijas Mākslas akadēmijas Informācijas centra vadītāja I.Burāne, Jelgavas Mākslinieku biedrības priekšsēdētājs Māris Brancis, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece darbā ar sabiedrību Marija Kaupere un žūrijas komisijas priekšsēdētājs Jelgavas pilsētas domes vadītājs A.Rāviņš. Žūrijas komisija lēmumus pieņēma atklātā balsojumā ar balsu vairākumu.

Jāpiebilst, ka 1. septembrī apritēja 39 gadi, kopš Jelgavas Muzejā strādā M.Kaupere, un 34 savas profesionālās darbības gadus viņa ir veltījusi Ģ.Eliasa radošā mantojuma saglabāšanai un popularizēšanai. Šodien, Ģ.Eliasa jubilejas mēneša ieskaņā, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns M.Kauperei pasniedza ministrijas Atzinības rakstu par profesionālo ieguldījumu.

Ģederta Eliasa balvu pilsēta pasniegs reizi trijos gados, un otrais balvas ieguvējs tiks noteikts 2020. gadā. Savukārt Ģederta Eliasa balvas pretendentu izstāde Jelgavas muzejā būs apskatāma līdz 8. oktobrim.

Foto: Austris Auziņš

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja dura attēls

Vecais atkal uz strīpas.

Pievienot komentāru

Saistītie raksti