Meklēšanas forma

Apmācies 1 °C Mērens vējš, 6.8 m/s no ZR
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

Latviešu un lietuviešu tautu sadraudzību iedzīvina skulptūrās

Jana Bahmane
Sagaidot Baltu vienības dienu, Pasta salā sācies mākslas festivāls «Balti», kura gaitā latviešu un lietuviešu mākslinieki rada jaunus vides objektus – koka skulptūru grupu «Baltu tautu pasakas» un četras jaunas lielformāta keramikas jeb šamota skulptūras, kas atspoguļos latviešu un lietuviešu tautas iezīmes.

Koka skulptūru grupa, ko veido mākslinieki Māris Gailis, Gundars Kozlovskis un Tautvils Poviļonis, būs funkcionāls Pasta salas bērnu laukuma papildinājums. «Skulptūras pamatā ir trīs zirgi – šos tēlus var vērtēt gan kā atsauci uz trim baltu tautām, jo agrāk līdzās latviešiem un lietuviešiem bija arī prūši, tāpat tie var būt Baltijas valstīs valdošie vēji, kuri it kā katrs tiecas uz savu pusi, veidojot trīs staru zvaigzni, bet tomēr dodas uz vienu mērķi,» par skulptūru stāsta tās idejas autors M.Gailis. Viņš papildina, ka katru zirgu veidos cits mākslinieks, tajā atspoguļojot savu rokrakstu un raksturu. «Uz zirgiem varēs uzkāpt, un skulptūrā būs iestrādāti arī šūpoļu elementi. Domāju, ka funkcionalitāte skulptūrai piešķirs daudz lielāku vērtību,» uzskata M.Gailis. No gobas veidotā skulptūru grupa būs vairāk nekā divarpus metru augsta un aptuveni četrus metrus plata. Mākslinieki norāda, ka goba ir ciets koks ar patīkamu toni, un šī koksne labi pakļaujas apstrādei.

Bet šamota skulptūru parkā veido keramiķi Aleksandrs un Mārīte Djačenko, Sanita Ābelīte, Irēna Šļuželiene un Viļus Šļuželis. «Tik liela mēroga skulptūru veidoju pirmoreiz, tādēļ esmu nedaudz satraukusies, bet izjūtu lielu atbalstu no Aleksandra un Mārītes Djačenko, kā arī mums ir izveidojusies laba sadarbība ar Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītāju Māri Branci. Šīs dienas Jelgavā būs ļoti patīkamas – esmu priecīga par uzaicinājumu šeit strādāt,» atklāj I.Šļuželiene. Viņa savu skulptūru veido virvju tehnikā un atklāj, ka vēlas, lai darbs būtu viegls un caurspīdīgs kā jūras viļņi. ««Mūsu jūra» – šāds ir manas skulptūras nosaukums. Kad mēs, lietuvieši un latvieši, skatāmies uz jūru, mēs redzam tos pašus viļņus un to pašu sauli. Mūsu tautas vieno līdzīga kultūra un valoda,» tā keramiķe.

Savukārt pašmāju keramiķis A.Djačenko norāda, ka darba procesu būtiski ietekmē laikapstākļi – šamota skulptūrām var kaitēt lietus un mitrums. «Dažkārt septembrī mēdz būt pirmās salnas, un skulptūras to ietekmē var ieplaisāt. Taču Jelgavā ražotais šamots ir ļoti izturīgs pret temperatūras maiņu,» stāsta keramiķis, kurš kopā ar sievu Mārīti veido skulptūru «Atbalss», tajā iedzīvinot dziedošu sievieti un latvju rakstus. Keramiķi norāda, ka vienas šamota skulptūras izveidei nepieciešami aptuveni 200 kilogrami šamota, bet, lai tās kvēlotu, skulptūras mākslas festivāla noslēguma dienā tiks sakarsētas līdz 1080 grādiem.

Baltu vienības diena 22. septembrī Jelgavā tiks atzīmēta ar plašu kultūras pasākumu programmu. Tostarp pulksten 14 Pasta salā tiks atklāta koka skulptūru grupa «Baltu tautu pasakas», bet pulksten 20 interesenti aicināti baudīt šamota skulptūru spīdēšanu.

Foto: «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti