Meklēšanas forma

Skaidras debesis 7 °C Lēns vējš, 5.4 m/s no R-ZR
Svētdiena, 2019. gada 24. MartsVārda dienu svin: Kazimirs, Izidors

Izvēlēti grafiti darbi, kas veidos Brīvības stāstu

Jana Bahmane
4. maijā Jelgavā notiks starptautiskais grafiti ielu mākslas festivāls «Brīvības stāsti», pulcējot deviņus māksliniekus no piecām valstīm, – festivāla dalībniekiem būs dotas vien deviņas stundas, lai savus brīvības stāstus caur grafiti mākslu izteiktu uz betona sienas Loka maģistrāles un Aviācijas ielas krustojumā.

Kā atzīst iestādes «Kultūra» producents Gundars Caune, neskatoties uz to, ka kopš pēdējā grafiti mākslas festivāla Jelgavā pagājuši vairāk nekā desmit gadi, festivālam pieteikušies pārsteidzoši daudz mākslinieku, un tas pierāda, ka grafiti māksla nav zaudējusi aktualitāti. Kopumā konkursam šogad tika iesūtītas 24 skices, kuru autori ir mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Francijas un pat Brazīlijas. G.Caune stāsta – lai uzrunātu ārvalstu māksliniekus, festivāla organizatori sūtījuši informāciju mākslinieku datubāzēm, tādēļ skiču autoru vidū ir ne vien grafiti mākslinieki no Eiropas, bet arī viens Dienvidamerikas pārstāvis. ««Brīvības stāsti» ir ļoti atvērta tēma – daudzi mākslinieki to risinājuši simboliski, apspēlējot gan valsts, gan arī cilvēka brīvību. Kāds brīvību ietvēra putna tēlā, citi savukārt izmantoja tautastērpa un latvju zīmju motīvus. Tāpat skiču konkursa dalībnieku vidū bija mākslinieki, kas savos darbos runāja par valodas brīvību – par tās spēku nojaukt robežas, bet kāds cits mākslinieks brīvību saskatīja sēņošanā – viņaprāt, tas ir latvieša brīvības simbols,» konkursam iesūtītās skices raksturo iestādes «Kultūra» producents. Viņš norāda, ka atšķirīgs bija ne vien mākslinieku skatījums uz festivāla tēmu, bet arī profesionālā sagatavotība. «Kāds darbs uzrunāja uzreiz, kāds raisīja diskusijas vērtēšanas komisijas pārstāvju vidū, taču kopumā nonākt pie gala lēmuma nebija grūti,» tā G.Caune. Skices vērtēja festivāla mākslinieciskais vadītājs grafiti mākslinieks Dainis Rudens, Jelgavas pilsētas pašvaldības galvenā māksliniece Laura Vizbule, ilustrators Roberts Rūrāns un grafiskais dizainers Aigars Mamis.

Deviņu izvēlēto skiču autoriem – Luīsam Gustāvu Martinsam no Brazīlijas, Aleksandram Beretam no Francijas, igauņu māksliniekiem Danilam Taro un Salmei Kūlmarai, Arturam Širinim no Lietuvas, kā arī Latviju pārstāvošajiem māksliniekiem Ērikam Caunem, Katei Seržānei, Zaharam Znaidjonovam un Robertam Galviņam – savas idejas 6x2 metru mērogā uz betona sienas Loka maģistrāles un Aviācijas ielas krustojumā būs jārealizē 4. maijā no pulksten 9 līdz 18. Grafiti mākslas darbu, ko festivāla mākslinieciskais vadītājs D.Rudens apvienos aptuveni 60 metrus garā kopdarbā, tapšanas procesam varēs sekot līdzi ikviens. Konkursa nolikums paredz: katram māksliniekam būs pieejami krāsu baloniņi ar septiņiem krāsu toņiem – oranžu, piesātināti sarkanu, baltu, spilgti dzeltenu, saulrieta dzeltenu, melnu un asinssarkanu –, lai visu autoru darbi vienotos kopīgā krāsu gammā. Tāpat organizatori katram māksliniekam nodrošinās darbam nepieciešamo aprīkojumu, piemēram, sastatnes un trepes.

Festivāla norises gaitā māksliniekus un skatītājus izklaidēs DJ Vento, grupa «Augša», kā arī būs pieejamas radošās darbnīcas, bet pulksten 19 notiks festivāla laureātu apbalvošana un grafiti sienas atklāšana.

Jāatgādina, ka katrs no deviņiem apstiprinātajiem māksliniekiem pēc darba pabeigšanas saņems naudas balvu 250 eiro, savukārt žūrijas komisija noteiks konkursa laureātus. Izvērtēt grafiti mākslas darbus varēs arī skatītāji, no 7. līdz 11. maijam par savu favorītu balsojot iestādes «Kultūra» oficiālajā «Facebook» lapā.

Grafiti ielu mākslas festivālu Jelgavā finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Jelgavas pilsētas pašvaldība. Festivāls norisinās Latvijas valsts simtgades pasākumu gaitā.

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis», no iestādes «Kultūra» arhīva

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti