Meklēšanas forma

Skaidras debesis -4 °C Lēns vējš, 4.7 m/s no D
Ceturdiena, 2019. gada 12. DecembrisVārda dienu svin: Otīlija, Iveta

Dziesmas, dejas un nacionālā virtuve – Poļu kultūras dienās

Emīls Rotgalvis
No 23. novembra līdz 1. decembrim Jelgavā norisināsies Poļu kultūras dienas, kuru laikā šīs tautas kultūru varēs iepazīt gan apmeklējot svētku koncertu un citus pasākumus, gan nogaršojot poļu nacionālās virtuves piedāvājumu bistro «Silva». Šogad Poļu kultūras dienas būs veltītas ne tikai Polijas Neatkarības dienai, ko ik gadu svin vienā laikā ar Lāčplēša dienu, bet arī Latvijas Poļu Savienības Jelgavas nodaļas 30. gadadienai.

«Mūsu galvenais mērķis, rīkojot Poļu kultūras dienas Jelgavā, ir uzturēt dzīvu poļu kultūru, par to stāstot arī citiem. Pie mums viesosies kolektīvi no Daugavpils, kā arī no Belostokas, Polijā. Tā kā arī Polija novembrī svin valsts svētkus, šajā mēnesī ļoti daudzas kopienas visā Latvijā rīko pasākumus. Kultūras dienas Jelgavā šogad atzīmēsim ar plašu programmu – būs gan izstāde, ko rīkojam sadarbībā ar Polijas vēstniecību, gan svētku koncerts un nacionālās virtuves piedāvājums,» stāsta Latvijas Poļu Savienības Jelgavas nodaļas (LPS JN) vadītāja Marija Kudrjavceva.

Poļu kultūras dienu galvenais notikums būs 30. novembra koncerts Jelgavas kultūras namā, kurā piedalīsies gan Jelgavas, gan viesu kolektīvi. Koncertā uzstāsies LPS JN bērnu ansamblis «Słowiczek» un pieaugušo ansamblis «Stokrotki», kā arī vokālais kolektīvs «Solatium» no Polijas. Ar dejām tajā piedalīsies arī Daugavpils Poļu kultūras centra tautas deju kolektīvs «Kukułeczka». Koncerts būs veltīts gan Latvijas, gan Polijas neatkarības svētkiem, kā arī LPS JN atjaunošanas 30. dzimšanas dienai. Nodaļa tika atjaunota 1989. gada 15. martā, par tās galvenajiem pamatvirzieniem nosakot valodu, kultūru un reliģiju. Koncerts sāksies pulksten 14 un ieeja tajā būs bez maksas.

Visā kultūras dienu laikā, no 23. novembra līdz pat 1. decembrim, bistro «Silva» notiks poļu nacionālās virtuves prezentācija «Smacznego», kurā ikdienas ēdienkarti papildinās dažādi Polijas nacionālie ēdieni. Kā atklāj bistro «Silva» vadītāja Sandra Blūmane, kultūras dienu laikā tiks piedāvāti 11 dažādi ēdieni no poļu nacionālās virtuves: «Katru dienu mēs ēdienkarti papildināsim ar četriem līdz sešiem poļu ēdieniem. Piedāvājums katru dienu būs nedaudz citādāks, un šie ēdieni būs pieejami galvenokārt pusdienlaikā.» Ēdienkarti papildinās tādi ēdieni kā pikantais kāpostu-gaļas sautējums bigos, putraimdesa ar sīpolu-speķa mērci kaszanka un ābolu kūka Szarlotka.

Poļu kultūras dienu sākumā, 23. novembrī, pulksten 10 tiks rīkota atvērtā stunda poļu valodas klubā Sabiedrības integrācijas pārvaldes (SIP) telpās Skolotāju ielā 8. Tās gaitā bērniem tiks piedāvāta iespēja pievienoties poļu valodas nodarbībai, kurā tiek stāstīts arī par šīs tautas kultūru un tradīcijām. Šādas nodarbības bez maksas notiek katru sestdienu, un, kā stāsta LPS JN vadītāja Marija Kudrjavceva, ikdienā poļu valodu Jelgavā nāk apgūt daudzi: «Mums ir kopā piecas apmācāmo grupas – trīs bērnu un divas pieaugušo. Ik pa laikam uzņemam pie mums viesos arī pasniedzējus no Polijas».

Savukārt 25. novembrī, pulksten 17, SIP tiks atklāta Polijas vēstniecības izstāde «Neatkarības sievietes», kas iepazīstinās ar vairāku sieviešu dzīvesgājumu, kuras, darbojoties dažādās jomās – politikā, zinātnē, izglītībā, ekonomikā un militārajā jomā, mainīja atsevišķu cilvēku, savu vietējo kopienu un visas poļu sabiedrības likteņus. Izstāde būs apskatāma līdz 6. decembrim.

Poļu kultūras dienas Jelgavā rīko Latvijas Poļu Savienības Jelgavas nodaļa sadarbībā ar Jelgavas pilsētas pašvaldību. Pasākumus atbalsta Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde «Kultūra», Polijas Republikas vēstniecība Latvijā, bistro «Silva», sabiedriskais fonds «Pomoc Polakom na Wschodzie» un Latvijas Poļu Savienība.

Foto: Latvijas Poļu Savienības Jelgavas nodaļa

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti