Jelgavā piekautās meitenes advokāts: Policija pavirši pildījusi savus pienākumus

2 years ago 1519
ARTICLE AD BOX

Vien pāris dienas pēc skolas sākšanās, 11. septembrī, Jelgavā, Lielās ielas māju pagalmā, kāda 15 gadus veca pusaudze fiziski izrēķinājās ar trīs gadus jaunāku meiteni. Par konfliktu ātri uzzināja sabiedrība, jo sociālajos tīklos citi vienaudži ievietotajā uzbrukuma video. Video fragmentos redzams, ka vecākā meitene spārdījusi un ar dūrēm situsi pa seju jaunākajai. Cietusī nekādas pretdarbības neizrādīja, tikai seju sargāja ar rokām.

Jelgavā piekautās meitenes advokāts: Policija pavirši pildījusi savus pienākumus

00:00 / 04:20

Lejuplādēt

Linda Spundiņa/Latvijas Radio

Cietušās meitenes māte vērsās policijā ar iesniegumu. Likumsargi pieņēma lēmumu pārkāpumu izskatīt pēc Administratīvo sodu likuma par maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšanu.

Cietušās aizstāvis advokāts Rihards Poļaks stāsta, ka meitenes māte vērsusies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu sākt kriminālprocesu par huligānismu. Advokāts norādīja, ka meitenes mobilais telefons tika sabojāts, tas jau liecina par tīšas svešas mantas bojāšanu, kas jau iekļaujas huligānismā. Poļaks uzskata, ka šajā gadījumā netika veiktas visas nepieciešamās darbības, lai iegūtu objektīvas ziņas un tās nostiprinātu atbilstoši likumam.

"Šim gadījumam tika pieiets formāli, ignorējot acīmredzamas pazīmes, kas pieprasa vēl papildu skaidrojumus vai ziņu iegūšanu. Respektīvi policija, ja tā var teikt, pavirši pildīja savus pienākumus," uzsvēra advokāts.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Lauris Arājs skaidroja, ka tika pieņemts lēmums uzsākt administratīvo procesu, kopā ar prokuratūru vērtējot, kas būtu visefektīvākais rezultāts bērnam.

"Tika uzskatīts, ka, jā, ir paredzēts speciāls regulējums, pēc tam kad tika saņemts atzinums, ka ir šie maznozīmīgie miesas bojājumi. Atbilstoši šim regulējumam būtu pareizāk, ātrāk nonākt pie gala rezultāta. Attiecīgi tie dienesti, kuriem jāsāk darboties pilnā apjomā, vērtētu to darīt – pieņemt audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus, kā paredz atbilstošais likums. Tostarp arī, ņemot vērā iesaistīto personu attieksmi pret notikušo – nožēlu un tamlīdzīgi. Uzskatām, ka tas risinājums bija piemērotākais," stāstīja Arājs.

Viņš norādīja, ka informācija par bojātu mantu policijas rīcībā nav bijusi. Ja Ģenerālprokuratūra lems, ka jāuzsāk kriminālprocess, likumsargi to, protams, darīs, bet Arāja ieskatos, ātrāks būtu administratīvais process.

Viņš sacīja: "Pēc vispārējiem uzstādījumiem lietās, kur ir iesaistītās šādas nenobriedušas personības, jautājums tāpat nonāks līdz audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai vienā vai otrā veidā. Tas nemaina situāciju. Vienkārši laiks tiks novilcināts, līdz pilnvērtīgi varēs darboties ar šiem bērniem."

Rīgas Stradiņa universitātē Tiesību zinātnes studenti pārrunāja šo situācija, pastāstīja programmas vadītājs, krimināltiesību eksperts Aldis Lieljuksis. Viņš skaidroja, ka ir situācijas, kad līdzīgas darbības iekļaujas atšķirīgos likumos – gan Krimināllikumā, gan Administratīvajā likumā. Un atbildīgajiem dienestiem problēmas sagādā apsūdzību piepildīt ar saturu.

Lieljuksis stāstīja: "Manā skatījumā, arguments tam, ka ātrāk nonāks pie rezultāta, piemērojot administratīvo sodu, ir pilnīgi aplams. Es tam pilnīgi noteikti nepiekrītu. Tiesību normas ir atbilstoši jāpiemēro. Ja mēs tagad pieļaujam, ka varēs iet klāt jebkuram cilvēkam un no zila gaisa "gāzt pa seju"... Mans viedoklis viennozīmīgi, ka tas ir ļaunprātīgs huligānisms."

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) paļaujas uz policijas kompetenci. Inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene stāstīja, ka iestāde ir nosūtījusi vēstuli pašvaldības Sociālajam dienestam, Jelgavas Sociālā pakalpojuma centram bērniem, kā arī noskaidroja skolas, kurā mācījās viena no iesaistītajām meitenēm, darbības līdz šim.

"Uz šo brīdi mēs esam saņēmuši atbildes vēstuli no policijas ar izklāstu, ko viņi ir darījuši. Zinām, ka ir iesaistījušās arī visas iestādes. Tiek sniegts atbalsts," norādīja Rācene.

Inspekcijā stāstīja, ka bērnu sasvstarpējos konfliktus ietekmējusi pandēmija. Šobrīd līdzīgu gadījumu skaits tikai palielinās. Arī policijā norādīja, ka bērni un jaunieši kļuvuši neiecietīgāki. Fiziska izrēķināšanās savā starpā neesot retums.

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija aicina vecākus un skolotājus vairāk runāt ar bērniem. Bet, ja ir radušās problēmas, var zvanīt uz uzticības tālruni 116111.

KONTEKSTS:

Sabiedrībā plašu rezonansi guvis kāds video, kurā redzams, kā pusaudze piekauj par sevi trīs gadus jaunāku meiteni. Video, kuru filmējuši citi jaunieši, redzams, ka pusaudze sper ar kāju jaunākai meitenei pa galvu.

Tikmēr policija nodarītos miesas bojājumus atzina par maznozīmīgiem, līdz ar to uzsākto administratīvo procesu neesot pamata pārkvalificēt par kriminālprocesu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article