Jelgavā ar piemiņas plāksni atzīmē 200 gadus kopš pirmā latviešu valodas laikraksta iznākšanas

2 weeks ago 127
ARTICLE AD BOX

Šodien, 19:16

Autori: Zemgales reģionālā televīzija

19. gadsimta sākumā Jelgava neesot bijusi latviska pilsēta, tomēr ap "Academia Petrina" pulcējusies inteliģence, tāpēc neesot brīnums, ka Kurzemes vācu literatūras un mākslas biedrībā, kas tolaik darbojusies tagadējā Vēstures un mākslas muzejā, pieņemts lēmums izdot pirmo avīzi latviešu valodā. Arī  pirmais ''Latviešu Avīzes'' redaktors bija baltvācu mācītājs Kārlis Fridrihs Vatsons.

"Vatsona mērķis bija kopt latviešu valodu, domāt par latviešiem, domāt par to, lai viņus radītu par nāciju.

Tā viņš arī pateica, un varbūt, ka tas bija pats pirmais cilvēks, kas ierunājās, ka latviešiem ir ne tikai tauta jāveido, bet ka latvieši ir jāveido par nāciju," stāstīja muzeja direktore Gita Grasmane.

Pirmais ''Latviešu Avīzes'' numurs ceļu pie lasītājiem sāka 1822. gada 5. janvārī. Toreiz tas gan krietni atšķīrās no šodien ierastajiem avīžu formātiem, bet tas bijis ļoti bagāts ar saturu.

Tajā bija oficiālie vēstījumi, dažādi sludinājumi, ziņas par tirgiem un arī literāri gabali.

"Tas bija svarīgi. Ja cilvēks neizbrauca ārpus sava pagasta un Rīgā varbūt pat ne reizi nebija bijis, tas bija ievērojams informācijas avots dzimtajā valodā," uzsvēra vēsturnieks Aldis Barševskis.

Kā skaidroja muzejā, krājumā saglabājušies vēlāka laika orģināli, kas iznākuši jau pēc Vatsona nāves. Arī tolaik viņa iesāktais stils saglabājies, tomēr nākamie redaktori centušies mainīt saturisko līniju.

"Diemžēl viņi palika reakcionārāki ap šo laiku, mēs redzam šos laikrakstus, kad vācu mācītāji ņēma virsroku un centās uzspiest savu līniju," norādīja vēsturnieks Barševskis.

''Latviešu Avīzes'' iznāca 93 gadus līdz pat 1915. gadam. Atzīmējot pirmā latviešu laikraksta 200 gadu jubileju, trešdien pie Jelgavas muzeja atklāta tām veltīta piemiņas plāksne. Dažādi šim notikumam veltīti pasākumi notiks visu šo gadu, un, iespējams, Jelgavā, tiks atklāts arī šim notikumam veltīts vides objekts. Savukārt LSM.lv aicina pārbaudīt savas zināšanas par latviešu preses vēsturi testā, atzīmējot 200 gadu jubileju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article