Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Mērens vējš, 5.8 m/s no DR
Ceturdiena, 2019. gada 5. DecembrisVārda dienu svin: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Jelgavā diennaktī iztērē 8 000 000 litru ūdens

Ritma Gaidamoviča
«Latvijā ūdens rodas Daugavā, Rīgā un krānā» – tāda ir 5. klases skolēnu atbilde uz jautājumu «Kur rodas dzeramais ūdens» projekta «Ū vitamīns» pārstāvjiem, kuri šodien viesojās Jelgavas 6. vidusskolā. Projekta pārstāvji bērniem stāstīja par ūdens nozīmīgumu cilvēku dzīvē, mudinot viņus ikdienā lietot ūdeni, kā arī lika aizdomāties par to, cik daudz ūdens viņi ikdienā tērē. Izrādās, ka Jelgavā diennaktī tiek patērēti aptuveni 8 000 000 litru ūdens, kas ir aptuveni divi ar ūdeni piepildīti Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņi.

Projekts «Ū vitamīns» aktualizē jautājumu par dzeramā ūdens krānu brīvu pieejamību sabiedrībā, kā arī motivē sabiedriskas vietas nodrošināt dzeramo ūdeni apmeklētājiem brīvi pieejamu un bez maksas. Viena no tādām vietām ir izglītības iestādes. Šodien «Ū vitamīns» vēstneši viesojās Jelgavas 6. vidusskolā, uzslavējot to, ka šajā skolā audzēkņiem skolas gaitenī ir brīvi pieejams ūdens krāns dzeršanai.

Skolēni, jautāti par to, kāpēc ūdens ir jādzer, bija visai zinoši, stāstot, ka ūdens jādzer, lai mēs dzīvotu, tas ir nepieciešams mūsu organismam un tas dod enerģiju. Uztura speciāliste un blogere Ksenija Andrijanova uzsvēra, ka ļoti svarīgi ir arī tas, ka ūdens palīdz iegaumēt skolas vielu un veido cilvēka imunitāti. Viņa arī atgādināja par ūdens daudzumu, kas katrā vecumā skolēnam dienā ir jāizdzer. Četrus līdz astoņus gadus vecām meitenēm tas ir viens litrs, tikpat veciem puišiem – 1,2 litri dienā, deviņus līdz 13 gadus veciem puišiem – 1,5 litri, bet meitenēm – 1,4 litri dienā, savukārt 14 līdz 18 gadus veciem jauniešiem – 1,8 litri, jaunietēm – 1,7 litri.

Tiesa, ne tik zinoši bērni bija jautājumā par to, kur rodas dzeramais ūdens. Piektklasnieki steidza teikt, ka Rīgā, Ventspilī, Daugavā, kāds vēl minēja, ka krānā, bet Jelgavā dzeramais ūdens rodoties Lielupē. «Šīs ir pilnīgi nepareizas atbildes, jo dzeramais ūdens rodas pazemē. Latvijai ir unikāli pazemes ūdens resursi, un Jelgavā ūdens tiek piegādāts no divpadsmit 260 metrus dziļiem urbumiem Teteles pusē,» pastāstīja Rīgas Tehniskās universitātes ūdens pētnieks Sandis Dejus.

Ar skolēniem tika arī pārspriests, cik daudz ūdeni viens cilvēks vidēji dienā patērē. Skolēni pieļāva, ka, mazgājot zobus, viņi varētu iztērēt ne vairāk kā divus litrus, bet izrādās – ja zobu mazgāšanas procesā ūdens krāns tiek aizgriezts, tad maksimāli iztērē litru, bet cits stāsts, ja ūdens krāns paliek atvērts, kamēr mazgā zobus. Proti, tādā gadījumā minūtē vidēji tiek patērēti septiņi litri ūdens. Dušā vidēji viens cilvēks iztērē aptuveni 27 litrus ūdens, ejot vannā – 90 litrus, bet kopumā viens cilvēks diennaktī patērē ap 100 litriem ūdens. Jelgavā kopā diennaktī vidēji tiek patērēti 8 000 000 litri ūdens. «Iztēlojaties, ka tas ir tik daudz, cik divi piepildīti Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņi,» rosināja S.Dejus, un skolēni atzina, ka tas patiesi ir daudz. Projekta «Ū vitamīns» komanda skolēniem uzsvēra: «Mums ir jānovērtē tas, ka mums ir iespēja ūdeni tērēt neierobežotā daudzumā. Ir pasaulē iedzīvotāji, kuriem diennaktī ļauts izmantot ne vairāk kā piecus litrus ūdens.» Skolēni sprieda, ka tas ir gaužām maz un viņi ar to neiztiktu.   

Lekcijas noslēgumā skolēniem tika uzdoti jautājumi par šodien dzirdēto. Pareizo atbilžu autori dāvanā saņēma ūdens pudeli ar projekta simboliku. Jāteic, ka uzvarētāji jau pēc lekcijas steidza pudeles likt lietā, piepildot tās ar ūdeni no skolā pieejamajiem dzeramā ūdens krāniem.

Jāpiebilst, ka šādas izzinošas lekcijas šodien notika arī Jelgavas 4. vidusskolā, 5. vidusskolā, 4. sākumskolā un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā.

Projektu «Ū vitamīns» realizē biedrība «Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija», Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības laboratorija, Veselības inspekcija, kā arī uztura speciāliste K.Andrijanova.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti