Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 24 °C Viegls vējš, 1.6 m/s no D-DR
Pirmdiena, 2019. gada 26. AugustsVārda dienu svin: Natālija, Tālija, Broņislavs, Broņislava

Jaunieši, kuri nestrādā un nemācās, var iesaistīties projektā

Ritma Gaidamoviča
Līdz 2020. gada 31. oktobrim pagarināts Eiropas Sociālā fonda atbalstītais Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Jelgavas pašvaldības kopīgi īstenotais projekts «Proti un dari!». Tā mērķis ir motivēt un iesaistīt atbalsta pasākumos jauniešus vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās, nestrādā, neapgūst arodu un nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) kā bezdarbnieki.

Vispirms jaunietis tiek profilēts, lai apzinātu viņa vājās un stiprās puses, un rezultātā top individuāls darba plāns, kura uzdevums ir pēc iespējas sekmīgāk iekļaut jaunieti sabiedriskajā dzīvē un darba tirgū. Individuālā atbalsta programma var ilgt līdz deviņiem mēnešiem, bet visbiežāk projektā jaunieši pavada 4–6 mēnešus. 

2017. un 2018. gadā projektā dalību pabeidza 98 jaunieši. 24 no viņiem atrada darbu, desmit uzsāka mācīties, trīs iesaistījās jauniešu centru vai nevalstisko organizāciju darbībā, deviņi – NVA īstenotajos jauniešu aktivizēšanas pasākumos. Jelgavā līdz 2020. gada oktobra beigām šajā projektā cer iesaistīt vēl 172 jauniešus.

Jelgavas pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes projektu vadītāja Inga Adamoviča skaidro, ka projektā mērķgrupas jauniešiem tiek piedāvāta iespēja attīstīt prasmes un zināšanas, kas palīdz uzsākt darba gaitas vai mācības un kļūt sociāli aktīviem. Jaunietis projektā saņem regulāru mentora un programmas vadītāja atbalstu, kā arī dažādu speciālistu konsultācijas. Līdz šim visbiežāk bijis nepieciešams psihologs, karjeras konsultants, logopēds, frizieris, manikīra meistars, sporta treneris. Tāpat šajā projektā iesaistītie bez maksas var apmeklēt kursus, iegūstot sertifikātu vai apliecību, un dalībnieki izvēlējušies mācīties svešvalodas, programmēšanu, lietvedības pamatus, apmeklēt skaistumkopšanas jomas kursus, aukļu, autoiekrāvēja vadītāja kursus, B kategorijas autovadītāja kursus, grāmatvedības, šūšanas, dārza dizaina, metinātāja un konditora kursus. Tāpat viņi piedalās nometnēs, semināros, lekcijās, sporta un brīvprātīgā darba aktivitātēs, kultūras pasākumos, dodas uz uzņēmumiem, lai izvēlētos iegūt profesionālo kvalifikāciju vai apgūt arodu pie amata meistara.

«Tas, ka projekta termiņš pagarināts par vēl diviem gadiem, ir apliecinājums, ka jauniešiem vajadzīgs atbalsta plecs. Nereti ne jau tas, ka viņi atrod darbu vai izvēlas mācīties, ir būtiskākais – daudz svarīgāks ir morālais atbalsts, stimuls, lai viņi notic paši sev un rīkojas. Bieži vien šie jaunieši atnāk pie mums, jūtoties nosodīti, ka neko dzīvē nav sasnieguši. Taču mēs cenšamies parādīt, ka mūs neinteresē viņu pagātne, bet gan nākotne, ka mēs palīdzēsim piecelties. Tas izdodas, viņi notic sev un saredz gaismu tuneļa galā. Tiesa, ne vienmēr rezultāts ir pozitīvs – gadās, ka ierastā vide jaunieti tomēr velk atpakaļ,» atzīst viena no programmas vadītājām Dace Ekša, piebilstot, ka lielākoties projektā iesaistās jaunieši no 20 līdz 27 gadiem ar nepabeigtu izglītību vai arī tādi, kuri ieguvuši kādu arodu vecāku mudināti, bet strādāt tajā nevēlas, kā arī jaunās māmiņas, kuras pēc bērna kopšanas atvaļinājuma vēlas iesaistīties darba tirgū.

Uzrunātie jaunieši atzīst, ka projekts ir mainījis viņu dzīvi. «Man ir divas profesijas – komercdarbinieks lietvedis un auto diagnostiķis –, bet jau praksē apjautu, ka neviena no tām nav mana, un algotu darbu tajās neesmu strādājis pat dienu. Pēc sezonas darba ārzemēs sapratu, ka dzīvē kaut kas jāmaina, un labs atspēriena punkts bija jauniešu motivēšanas programma, kurā mentors palīdzēja nostāties uz kājām, atrast jaunu izaicinājumu un noticēt sev. Projektā «Proti un dari!» iemācījos jaunas prasmes un atradu darbu Jelgavas tipogrāfijā, uz kuru eju ar prieku,» stāsta Kristaps Hermanis.

Jaunieši iesaistīties projektā var, sazinoties ar kādu no četriem programmas vadītājiem:

Dace Ekša – tālrunis 29536996,
Sanda Apsīte – tālrunis 29293546,
Alvis Ločmelis – tālrunis 29443889,
Daiga Butkus – tālrunis 29577424.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti