Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 7 °C Viegls vējš, 2.7 m/s no R
Ceturdiena, 2019. gada 14. NovembrisVārda dienu svin: Fricis, Vikentijs, Vincents

Brīvības idejas meklē filmās, literatūrā un mūzikā

Emīls Rotgalvis
17. oktobrī tika aizvadīta Latvijas kultūras kanona konkursa pirmā kārta Zemgales reģionā. Tajā piedalījās arī trīs Jelgavas skolu komandas. Tālākajām kārtām tika virzītas Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija un Jelgavas Mūzikas vidusskola (JMV).

Konkursa Zemgales kārtā piedalījās trīs Jelgavas skolu komandas, kuras pārstāvēja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāziju, Jelgavas Valsts ģimnāziju un Jelgavas Mūzikas vidusskolu. Uz fināla kārtu tika virzītas Spīdolas Valsts ģimnāzijas un JMV komandas. Trešā komanda no reģiona, kas tika virzīta tālāk, ir Bauskas Valsts ģimnāzija. Pirms trešās, noslēdzošās kārtas notiks vēl konkursa otrā kārta, kurā visas finālistu komandas apgūs jaunas prasmes, kas tiks izmantotas noslēdzošā uzdevuma izpildē.

Zemgales reģionālās kārta koordinatore un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas pedagoģe Lita Vēvere stāsta, ka gan Spīdolas Valsts ģimnāzija, gan Mūzikas vidusskola ir ilggadēji kultūras kanona konkursa dalībnieki. Tas tiek rīkots jau astoto gadu.

Konkursā «Kultūras kanons, radošā un mana brīvība» piedalās vidusskolēnu komandas trīs skolēnu sastāvā, kuras vada skolotājs. Pirmajā kārtā, kas notika katrā no Latvijas reģioniem, skolēni prezentēja iepriekš sagatavotu pētījumu par kultūras kanonā iekļautajām vērtībām un mākslas darbiem, kā arī to, kā tajos tiek parādītas personības, tautas un valsts brīvības idejas. Pētījumā skolēniem bija jāiepazīstas ar Latvijas kultūras kanona saturu un brīvības jēdziena izpratni, kā arī jāiztaujā savi skolas biedri, uzzinot viņu viedokli par dažādām brīvības izpausmēm, piemēram, radošo brīvību. Katrai komandai, prezentējot savu stāstījumu, bija jāizceļ trīs kultūras kanona vērtības, kas oriģinālā veidā atklāj brīvības tēmu. Kā informē Latvijas Kultūras akadēmijas sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Lūse, daudzas komandas izvēlējās prezentācijas parādīt radoši – gan ar videomateriāliem, gan muzikāliem priekšnesumiem un nelieliem iestudējumiem.

Kā skaidro A.Lūse, izvērtējot jauniešu prezentācijas, tapušas skaidras viņu skatījumā populārākās kultūras kanona vērtības, kas iezīmē brīvības ideju. Tās ir Rolanda Kalniņa spēlfilma «Elpojiet dziļi», Jura Podnieka dokumentālā filma «Vai viegli būt jaunam?», Brīvības piemineklis, Latvijas naudas vienība lats, kā arī Imanta Ziedoņa dzejas krājums «Taureņu uzbrukums».

Savās prezentācijās filmu «Elpojiet dziļi», pazīstamu arī kā «Četri balti krekli», izcēla gan Spīdolas Valsts ģimnāzijas, gan JMV komanda. Spīdolas Valsts ģimnāzijas komanda par vērtībām nosauca arī latviešu viensētu un komponista Jāzepa Vītola balādi «Gaismas pils», savukārt JMV vidusskolēni fokusējās tikai uz latviešu filmām, par vērtībām nosaucot arī Aivara Freimaņa spēlfilmu «Ābols upē» un J.Podnieka «Vai viegli būt jaunam?».

Konkursa otrā kārta norisināsies nākamā gada 10. janvārī, un tajā piedalīsies visu reģionu finālisti. Komandas radošā seminārā apgūs asociatīvas domāšanas pamatus un nestandarta radošuma izpausmes instalācijas jeb hepeninga izveidi. Seminārā iegūtās prasmes skolēniem būs jāpielieto, veidojot fināla uzdevumu, par kuru komandas tiks informētas semināra noslēgumā. Savukārt trešā, noslēdzošā kārta notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 31. janvārī.

Foto: Andris Tomašūns

Viedokļi

Pievienot komentāru