Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Mērens vējš, 5.8 m/s no DR
Ceturdiena, 2019. gada 5. DecembrisVārda dienu svin: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Ar skolēniem runā par bezatkritumu dzīvesveidu

www.jelgavasvestnesis.lv
«Ja vēlamies palīdzēt dabai un paši sev, tad ir jāsāk ar savu paradumu maiņu. Tā vietā, lai dotos uz veikalu un iegādātos auduma maisiņu, varam paši mājās paņemt izejmateriālus un izveidot sev gaumīgu iepirkumu somu,» stāstot par «zero waste» jeb bezatkritumu dzīvesveidu Jelgavas skolēniem, atklāja šīs kustības entuziasts Edgars Fresh.

Jelgavas 4. vidusskolā šonedēļ notika izglītojošs pasākums 8. un 9. klašu skolēniem par zero waste kustību jeb bezatkritumu dzīvesveidu. Izglītojošajā lekcijā uzsvēra, ka pasaulē tiek pārstrādāti tikai deviņi procenti no mūsu izlietotās plastmasas, bet liela daļa plastmasas nonāk nevis drošos atkritumu pārstrādes poligonos, bet gan ūdenstilpēs, vēlāk – jūrā. Lai pievērstu arī skolēnu uzmanību un aicinātu sekot līdzi plastmasas iepakojuma patēriņam, Jelgavas 4. vidusskolas skolēniem bija iespēja noklausīties zero waste entuziasta un viedokļu līdera E.Fresh stāstu par bezatkritumu dzīvesveidu un saņemt padomus, kā ikdienā maziem soļiem paveikt lielas lietas.

E.Fresh norāda: «Pārmērīga pirkšana un patērēšana ir pretstats vēstījumam, kuru zero waste dzīvesveida piekritēji cenšas nodot auditorijai visā pasaulē. Daudz labāk ir censties dzīvot pēc minimālisma principa un tad arī resursu patēriņš būs mazāks.»

Mācību stundas otrajā daļā pārstāvji no «Cycle» plastmasas pārstrādes studijas un Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta stāstīja skolēniem par plastmasas izmantošanu un tās negatīvo ietekmi uz vidi. «Plastmasa var peldēt virs ūdens līmeņa, kā arī nogrimt dzelmē. Klusajā okeānā ir izveidojusies 20 Latvijas teritoriju lielumā plaša plastmasas peļķe,» norāda «Cycle» plastmasas pārstrādes studijas pārstāvis Kārlis Vīksne.

Viņš iesaka pārdomāt vairākkārt, iepērkoties lielveikalā, kāda veida iepakojumā iegādāties preces. «Piemēram, olas var nopirkt trīs veidu iepakojumos – putuplasta, plastmasas un kartona. Iesaku izvēlēties kartonu, jo tas ir jau otrreizēji pārstrādāts un videi draudzīgāks,» stāsta K.Vīksne.

Skolēniem tika demonstrētas arī plastmasas pārstrādes iekārtas un klātienē no pārstrādātiem plastmasas iepakojumiem skolēni veidoja krāsainas pogas.

«Vēlamies dalīties pozitīvā pieredzē par videi draudzīgu dzīvesveidu un atkritumu šķirošanu, tāpat arī iesaistām jauniešus dažādās aktivitātes. Jaunieši katru reizi mūs pārsteidz ar to, cik patiesībā daudz viņi jau zina par vides problēmām, cik būtiskas tās viņiem šķiet,» atzīst «Latvijas Zaļā fonda» un a/s «AJ Power Recycling» valdes locekle Solveiga Grīsle.

Pasākumu organizēja «Latvijas Zaļais fonds» un «AJ Power Recycling».

Foto: publicitātes

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru