Meklēšanas forma

Apmācies 1 °C Mērens vējš, 6.8 m/s no ZR
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

«Zīļukā» mācās ēst atbildīgi

Anastasija Miteniece
​Jelgavas bērnudārzā «Zīļuks» īsteno izglītojošu projektu «Ēdam atbildīgi». Tas veicina bērnu izpratni par pārtikas aprites sistēmu, tādēļ ikdienas rotaļās ar projekta talismanu – Kāmīša kungu – bērnudārza audzēkņi mācās atpazīt Latvijas produktus, pēta pārtikas ceļu līdz šķīvjiem, izvēlas un servē maltītes, kā arī kontrolē pārtikas patēriņu pašu grupiņā.

Mācību gada pirmajā pusē audzinātājas ar «Zīļuka» bērniem runāja par dabīgi audzētiem produktiem, tostarp ziemas krājumiem, stāstot par produktu uzglabāšanas iespējām un konservēšanu. Šis process palīdzēja izprast to, ka ievārījums un marinēti gurķi ne vienmēr ir veikalā pirkti produkti, turklāt to sagatavošana var būt visai interesants process. Vēl viena no programmas tēmām bija vietējā un sezonālā pārtika. To izzinot, bērni veidoja pārtikas kalendārus, kuros savas zināšanas par gadalaiku pārmaiņām papildināja ar informāciju par augļiem un dārzeņiem, kas nogatavojas šajos mēnešos. Savukārt, mācoties patstāvīgi izvēlēties veselīgu un garšīgu maltīti, grupiņās audzēti zaļumi, spiestas sulas un gatavotas sukādes. 

Ne mazāk nozīmīga programmas tēma ir arī pārtikas patēriņš un izturēšanās pret ēdienu. Bērnudārza iecere bijusi veicināt salātu ēšanu grupiņās, mazinot iestādē radušos pārtikas atkritumu apjomu. Lai panāktu savu mērķi, bērnus aicināja veidot salātu recepšu grāmatas un patstāvīgi servēt salātus uz saviem šķīvjiem.  Bērnudārza ekoprogrammas koordinatore vadītājas vietniece izglītības jomā Ludmila Kudreņicka atzīst, ka progress un atgriezeniskā saikne ir notikusi – bērni saudzīgāk sākuši izturēties pret ēdienu un labāk ēst salātus.  «Zīļuka» audzēkņi paši piedalījās arī radušos pārtikas atkritumu uzskaitē, audzinātāju vadībā sverot pāri palikušo ēdienu, kurš tiek izmests. Audzinātājas secina: jau šī mācību gada laikā izdevies samazināt neapēstā apjomu.

Šobrīd projektā piedalās 17 pirmsskolas izglītības iestādes visā Latvijā. Projekts «Ēdam atbildīgi!» ir starptautiska mācību programma Ekoskolām.

Foto: PII «Zīļuks»

 

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti