Meklēšanas forma

Apmācies 7 °C Lēns vējš, 4.1 m/s no DA
Sestdiena, 2019. gada 16. NovembrisVārda dienu svin: Banga, Glorija

«Spīdolieši» uzsāk mācības «Skolas mežā»

Anda Dzenža
Ar pārliecību par to, ka daba ir vislabāk aprīkotā klase skolēnu intereses radīšanai par dabas procesiem, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija sadarbībā ar AS «Latvijas valsts meži» šajā mācību gadā uzsākusi jaunu mācību programmu «Skolas mežs».

Šodien pirmoreiz skolas audzēkņi no 7., 8. un 10. klases devās uz mācību stundām mežā Jelgavas novada Glūdas pagastā. Tur skolotāji demonstrēja, kā dažādus mācību priekšmetus – matemātiku, sportu, bioloģiju un vizuālo mākslu – var sasaistīt ar dabu. «Mēs dodamies mežā, mācāmies praktiski un izstrādājām mācību materiālus, ko vēlāk, sadarbojoties ar «Latvijas valsts mežiem», varētu izmantot arī citas skolas. Programmas ietvaros visu priekšmetu skolotāji tiek mudināti saskatīt, kā savu mācību stundu iznest dabā un vest bērnus uz mežu, organizējot dažādas izglītības aktivitātes,» skolas meža ideju pamatoja dabaszinību skolotāja Agija Lāce.

Pirmajās mācību stundās skolēni uz mežu paskatījās caur mikroskopu un krāsu pasauli, pētot mežā atrastu augu daļiņas un no meža vides augiem veidojot krāsu toņu paleti. Citos mācību uzdevumos tika apvienota vieglatlētika un dastošana jeb augošu koku uzmērīšana un aprēķinu veikšana. «Jebkurus divus trīs mācību priekšmetus var sasaistīt. Šo nodarbību mērķis ir parādīt, ka mācību priekšmets nav ielikts vienā konkrētā rāmī, ka reālajā dzīvē viss ir pielietojams un savstarpēji saistīts,» skaidro A.Lāce, norādot, ka jaunā mācību programma iekļauta vispārizglītojošajā mācību procesā. Tās mērķis ir palīdzēt skolēniem apgūt ne tikai mācību priekšmetu standartos iekļautās zināšanas un prasmes, bet arī kompetences, kas saistītas ar mežu un tā apsaimniekošanas procesiem.

Starp skolu un «Latvijas valsts mežiem» noslēgtais sadarbības līgums paredz, ka nodarbības skolas mežā tiks rīkotas vismaz reizi mēnesī.

Jauno mācību programmu skolēni šodien uzsāka «Latvijas valsts meži» Zemgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītāja Jāņa Zitāna vadībā, veidojot priežu jaunaudzi: «Jaunieši paši mācījās stādīt mežu, ar priežu stādiem apstādot 0,2 ha plašu teritoriju. Skolēni ar uzdevumu galā tika ļoti veiksmīgi. Jūtams, ka viņi šurp nākuši ar misijas apziņu, ka tas ir skolas mežs – vieta, kur viņi atgriezīsies, lai redzētu, kā pašu stādītais aug un attīstās.»

8. klases skolēns Modris Arnītis atzina, ka nodarbības, pārnestas uz meža vidi, ir labas pārmaiņas. Viņaprāt, šis varētu būt veids, kā mācības padarīt interesantākas un jautrākas. Bet vidusskolniece Anna Samsonova norādīja, ka mežu stāda pirmoreiz: «Strādājot komandā un sadalot pienākumus, mežu stādīt nav grūti. Mācības mežā man būs ļoti saistošas. Tā būs iespēja vairāk pabūt brīvā dabā un apgūt jaunas prasmes, gūt citādu pieredzi.»

Jaunās mācību programmas atklāšanā Glūdas pagastā piedalījās skolas vadība, Jelgavas pilsētas domes un «Latvijas valsts meži» pārstāvji. «Kopš pavasara kalām plānus, kā mācīties praktiski. Šodien esam te, lai skolēni kopā ar interešu izglītības skolotājiem mācību nolūkos kopīgi īstenotu dažādas aktivitātes, kas iespējamas mežā. Šī mācību gada laikā plānosim maršrutus un veidosim spēles, kuras varētu iedzīvināt mežā. Ar laiku te, iespējams, taps pastaigu takas, ierīkotas ugunskuru vietas. Te vēlamies izveidot mīļu vietu, kurā mācīties,» tā klātesošos uzrunāja skolas direktore Ilze Vilkārse. Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne uzsvēra: «Jau dodoties šurp, mēs baudījām šo dienu. Manuprāt, tas ir atslēgas vārds jaunajam izglītības saturam. Meklējot sevi, mēs atveramies un ejam tuvāk dabai, tuvāk praktiskām mācīšanās iespējām.»

Foto: Ivars Veiliņš /«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti