Meklēšanas forma

Apmācies -5 °C Viegls vējš, 2.8 m/s no D-DA
Otrdiena, 2019. gada 22. JanvārisVārda dienu svin: Austris

Nomainītās domraksta tēmas skolēnus nebaida

Ģirts Pommers
Šodien vairākās Jelgavas skolās notika latviešu valodas eksāmens, kuru kārtoja 12. klašu skolēni. Vēl šorīt Izglītības uz zinātnes ministrija ziņoja, ka eksāmena 3. daļas – pārsprieduma (domraksta) – tēmas ir nopludinātas, tādēļ tās tika nomainītas. «Pārmainītie domrakstu temati nebija atbilstoši 12. klases līmenim. Tie bija pārāk viegli un vienkārši. Uzskatu, ka skolēni nevar neko nošpikot pārspriedumā, jo tāpat jāapraksta savs skatījums uz lietām. Skolēni tiek sagatavoti tam, ka var būt izmaiņas eksāmenu saturā, arī pie kļūdām izdales materiālos esam jau pieraduši,» pēkšņās izmaiņas komentē Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas latviešu valodas skolotāja Antra Latiša.

Lai arī negaidītās izmaiņas eksāmena norisē radīja nevajadzīgu stresu un uztraukumu gan skolotājiem, gan eksāmena vadītājiem, tomēr paši skolēni šādu scenāriju uztvēra bez liekām emocijām. Spīdolas ģimnāzijas 12. komercklases skolniece Katrīna Tamisāre atklāj, ka viņai sarežģītākā šķitusi eksāmena 2. daļa. «Tā bija nedaudz piņķerīga – bija uzdevums par Jāņa Joņeva romānu «Jelgava 94», vajadzēja aprakstīt autora personības šķautnes. Bija interesanti no visa teksta izvilkt kodolīgu informāciju un ietvert to vienā teikumā. Gramatikas daļa man šķita vienkārša, jo mūs skolotāja bija labi sagatavojusi. No nomainītajām pārsprieduma tēmām izvēlējos Imanta Ziedoņa citātu, domāju, ka šajā daļā dabūšu visaugstāko vērtējumu.» Katrīna bija viena no tām skolniecēm, kura neizmantoja visu eksāmenā paredzēto laiku un ar uzdevumiem tika galā ātrāk.

Savukārt viņas skolas biedre Ieva Laila Kalniņa piebilst: «Šī tēmu nomaiņa lielāku stresu radīja skolotājos un eksāmenu vadītājos. Pats pārbaudījums aizkavējās par piecām minūtēm. Domāju, ka skolēniem tas problēmas neradīja, jo kopumā eksāmens bija gana vienkāršs. Domrakstā man nepietiek ar pieļaujamo apjomu – no 350 līdz 400 vārdiem –, lai izteiktos.» Jauniete plāno studēt kādā no humanitāro zinātņu jomām.

12. soc klases skolnieks Oskars Ansons latviešu valodas eksāmenu arī raksturo kā vieglu. «Nomainītās pārsprieduma tēmas man šķita nedaudz sarežģītākas, taču tāpat tās varēja itin viegli aprakstīt. Pārsteidza, ka gramatikas daļā nebija iekļauts nekas par valodas stiliem – tā ir neliela vilšanās,» stāsta potenciālais Latvijas Lauksaimniecības universitātes students. Viņam gan vēl jānokārto centralizētais eksāmens vēsturē, kas plānots 23. maijā.

Šodien centralizēto latviešu valodas eksāmenu Jelgavā kārtoja 500 divpadsmitie.

Vidusskolniekiem vēl priekšā šādi centralizētie eksāmeni: 19. maijā – matemātikā, 23. maijā – vēsturē, 25. maijā – bioloģijā, 29. maijā – ķīmijā, 5. jūnijā – fizikā. Sertifikātus sāks izsniegt no 29. jūnija.

Foto: Austris Auziņš

 

 

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti