Meklēšanas forma

Neliels lietus 18 °C Viegls vējš, 2 m/s no A
Svētdiena, 2019. gada 16. JūnijsVārda dienu svin: Justīne, Juta

Garantijas mājokļa iegādei piešķirtas 334 Jelgavas ģimenēm

Anastasija Miteniece
Attīstības finanšu institūcija «Altum» mājokļu garantiju programmā ģimenēm ar bērniem visā Latvijā piešķīrusi jau 10 tūkstošus garantiju. Jelgavā programmā iesaistījušās 334 ģimenes, kuras saņēma «Altum» garantijas kopumā 1,9 miljonu eiro apmērā.

Šogad Jelgavā izsniegtas 98 garantijas, kuru kopējā summa ir 670 tūkstoši eiro. «Altum» pārstāve Sandra Eglīte stāsta, ka jelgavnieku hipotekāro aizdevumu apmērs mājokļa iegādei un būvniecībai šogad komerc­bankās bijis no 12 līdz pat 171 tūkstotim eiro, savukārt iedzīvotāju izvēle pielīdzināma tendencēm visā Latvijā – visbiežāk ģimenes izvēlas iegādāties vidēji lielus mājokļus daudzdzīvokļu namos. Jāpiebilst, ka nedaudz pieaugusi aktivitāte arī būvniecībā. Ja iepriekš tie bija vien daži aizņēmumi, šobrīd reģistrēti jau 13 gadījumi, kad «Altum» garantija piesaistīta mājokļa būvniecībai.

Ar valsts atbalstu komercbankas ģimenēm visā Latvijā, kurās ir kopumā vairāk nekā 14 tūkstoši bērnu, nekustamā īpašuma iegādei ir piešķīrušas kredītus 630,90 miljonu eiro apmērā. Vidējā garantija, kas līdz šim saņemta mājokļa iegādei valstī, ir 7,1 tūkstotis eiro, savukārt vidējais aizdevums, ko ir piešķīrusi banka, ir 63 tūkstoši eiro.

«Nemainīgi augstais pieprasījums pēc mājokļu garantijām apliecina, ka šis finanšu instruments labi palīdz risināt aktuālo hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas nodrošināšanas problēmu un paplašina mājokļu pieejamību ģimenēm ar bērniem visā Latvijā, vienlaikus sekmīgi piesaistot finansējumu no privātā tirgus. Kopš 2015. gada kopējais valsts finansējums šai programmai ir 19 miljoni eiro, kas ļāvuši mums izsniegt garantijas par kopējo apjomu 70,6 miljoni eiro. Vēl teju desmitkārt lielāka ir summa, ko komercbankas izsniegušas hipotekārajos aizdevumos, proti, vairāk nekā 630 miljoni eiro. Būtiski, ka vairāk nekā 50 procenti no šogad pirmajā pusgadā komercbankās hipotekārajos aizdevumos izsniegtā finansējuma, ir piešķirti ar «Altum» garantijas palīdzību gan ģimenēm ar bērniem, gan jaunajiem speciālistiem. Novērtējam valsts sniegto finansējumu šai programmai un mūsu sadarbības partneru – komercbanku – aktivitāti, piedaloties šīs valsts atbalsta programmas īstenošanā,» norāda «Altum» valdes locekle Inese Zīle.

Jāpiebilst, ka galvojuma apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē, variējot 10–20 procentu apmērā no aizdevuma pamatsummas, ar nosacījumu, ka viena bērna ģimenē summa nepārsniedz 10 tūkstošus eiro, divu bērnu ģimenē – 15 tūkstošus eiro, savukārt trīs vai vairāk bērnu ģimenē – 20 tūkstošus eiro.

«Altum» mājokļu galvojumu programmā piedalās sešas komercbankas – «Citadele», «SEB» banka, «Swedbank», «Luminor», «BlueOrange», un kopš šā gada novembra – «Privatbank».

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru