Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 7 °C Viegls vējš, 2.7 m/s no R
Ceturdiena, 2019. gada 14. NovembrisVārda dienu svin: Fricis, Vikentijs, Vincents

«Fortum» jauno akumulācijas tvertni jau izmanto siltumapgādes nodrošināšanai

Ilze Knusle
Ekspluatācijā nodota centralizētās siltumapgādes uzņēmuma «Fortum» siltumenerģijas akumulācijas tvertne, kas atrodas pie biomasas koģenerācijas stacijas Rūpniecības ielā 73A. «Gan tvertnes būvniecības, gan testēšanas darbi ir jau noslēgušies, un jauno iekārtu jau izmantojam siltumenerģijas nodrošināšanai Jelgavā,» norāda SIA «Fortum Jelgava» komunikācijas vadītāja Guntra Matisa.

Viņa skaidro: pa dienu, kad koģenerācijas stacija darbojas ar pilnu jaudu, bet pieprasījums pēc siltumenerģijas ir mazāks nekā vakaros, saražotā siltumenerģija tiek uzkrāta tvertnē, lai to varētu izmantot vakaros un naktīs, kad iedzīvotāji atgriežas mājokļos un vēlas gan siltāku temperatūru telpās, gan vairāk patērē silto ūdeni, bet stacijas jauda ir samazināta. «Dienā koģenerācijas stacija strādā ar pilnu jaudu arī tāpēc, ka ir izdevīgas cenas saražotās elektrības pārdošanai,» papildina G.Matisa.

Līdz ar šādas tvertnes uzbūvēšanu tiek ietaupīts primārais energoresurss – šķelda – un arī uzlaboti koģenerācijas stacijas lietderības radītāji, maksimāli optimizējot siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanas procesus. Turklāt siltumenerģijas akumulācijas tvertne palielina centralizētās siltumapgādes sistēmas  drošību un siltumenerģijas piegādes nepārtrauktību klientiem, jo kalpo kā rezerve siltumtīklu piebarošanai noplūdes gadījumos.

Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka akumulatora tvertnes būvniecība tika uzsākta gada sākumā, un uzņēmums bija plānojis to sākt izmantot jau šoruden. Darbi noritēja saskaņā ar laika grafiku, un 1. novembrī tvertne tika nodota ekspluatācijā.

Tvertnes tilpums ir 5000 kubikmetri, diametrs – 16 metri, augstums – 25,75 metri. Tā ir apšūta ar metāla loksnēm un nokrāsota tumšās un gaišās horizontālās joslās, izmantojot tos pašus toņus, kas ir koģenerācijas stacijas fasādēm. Jāuzsver, ka visas iekārtas, kas potenciāli varētu radīt troksni, tiks izvietotas koģenerācijas stacijas turbīnas ēkā. Tāpat jāuzsver, ka siltumenerģijas akumulācijas iekārta ir pilnībā integrēta Jelgavas pilsētas centralizētās siltumapgādes sistēmā un tās vadību un darbību nodrošina esošās koģenerācijas stacijas operatori no stacijas vadības telpas.

Akumulācijas tvertne tika uzbūvēta, realizējot Eiropas Savienības fondu līdzfinansētu projektu «Siltumenerģijas akumulācijas iekārtas izbūve Jelgavā». Projekta būvniecības izmaksas ir 1,4 miljoni eiro, no kuriem Eiropas Savienības līdzfinansējums ir 429 138 eiro.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti