Ceļu satiksmei drošākās vietas Latvijā 2021. gadā – Ventspils pilsēta un Valkas novads

1 month ago 281
ARTICLE AD BOX

Šāds konkurss rīkots pirmo reizi ar mērķi veicināt satiksmes drošību. Lai noskaidrotu ceļu satiksmei drošākās vietas Latvijā, tika ņemta vērā ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) statistiku novadā un iedzīvotāju viedoklis.

Par iedzīvotājiem ceļu satiksmei drošāko valstspilsētu 2021. gadā  atzīta Ventspils ar vislabāko statistiku attiecībā uz CSNg, kam seko Rēzekne, kas saņēmusi pozitīvu iedzīvotāju vērtējumu un Liepāja, arī ar zemāku CSNg skaitu pilsētā. Pēc tam ceļu satiksmes drošības indeksā secīgi ierindojās Jelgava, Jūrmala, Rīga, Daugavpils.

Savukārt novadu kategorijā pirmajā vietā 36 novadu konkurencē ierindots Valkas novads ar zemu CSNg skaitu novadā un labu iedzīvotāju vērtējumu,

kam seko Saulkrastu novads ar vislabāko statistiku attiecībā uz CSNg, bet kritiskāku iedzīvotāju novērtējumu un Alūksnes novads ar mazu CSNg skaitu un pozitīvu vērtējumu no novada iedzīvotājiem. 

Konkursā veiktās iedzīvotāju aptaujas par ceļu satiksmes drošību rezultāti liecina, ka 39% Latvijas sabiedrības savās pašvaldībās ceļu satiksmē jūtas droši, savukārt aptuveni puse jeb 49% satiksmi savā novadā vai pilsētā raksturo kā vidēji drošu.

Visnedrošāk satiksmē jūtas tie, kas ikdienā pārvietojas ar elektroskrejriteni (51% no respondentiem), motociklu vai mopēdu (42%) un velosipēdu (40%). 

Vienlaikus satiksmē jūtas droši vai ļoti droši iedzīvotāji, kas ikdienā pārvietojas ar automašīnām (81%).

Vaicājot par to, kā iedzīvotāji vērtē ceļu infrastruktūras stāvokli viņu pašvaldībās, secināts, ka vairāk nekā trešā daļa jeb 35% respondentu nav apmierināti ar esošo situāciju, 62% to vērtējuši kā apmierinošu un tikai 22% kā labu. Ceļu infrastruktūru un vides risinājumus dzīvojamās zonās un publiskās vietās kā labus vai ļoti labus atzinuši 40% aptaujāto.

Vairāk nekā puse aptaujāto (57%) novērtē pēdējā gadā laikā veiktos uzlabojumus ceļu satiksmes drošībā un satiksmes plūsmas pilnveidošanā, vienlaikus aptuveni trešā daļa (36%) atzinuši, ka uzlabojumi nav veikti.

Aptaujātie atzinuši, ka paši ne vienmēr ievēro ceļu satiksmes noteikumus, tādējādi riskējot ar savu un citu drošību. Visbiežāk pieļautie ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi autovadītājiem ir braukšanas ātruma ierobežojuma neievērošana ārpus pilsētas (46%) un pilsētā (27%), telefona lietošana esot pie stūres (17%) un pagriezienu nerādīšana (11%). 

Iedzīvotāji, kas ikdienā pārvietojas ar kājām, atzinuši, ka visbiežāk šķērso ielu neatļautā vietā (38%) un neizmanto atstarojošus elementus jeb atstarotājus.

Savukārt tie, kas pārvietojas ar velosipēdu, elektroskrejriteni, motociklu vai mopēdu, kā savus visbiežāk veiktos pārkāpumus minējuši braukšanu pa ietvi (13%) un pagriezienu nerādīšanu (11%). 

Konkurss “Ceļu satiksmei drošāko pašvaldību novērtēšanas indekss” norisinās pirmo reizi, nosakot uzvarētājus divās kategorijās: “Balva – ceļu satiksmes drošākā pilsēta” un “Balva – ceļu satiksmes drošākais novads”. Konkursa mērķis ir izcelt un popularizēt labās prakses piemērus par ceļu satiksmes drošības uzlabošanas iniciatīvām, un veicināt izpratni pašvaldību atbildīgo amatpersonu un iedzīvotāju vidū par ceļu satiksmes drošību, sekmējot pakāpenisku ceļu satiksmes drošības uzlabošanu Latvijas pašvaldībās. 

Šādu indeksu SM plāno veidot arī turpmākajos gados, tādējādi veicinot konkurenci un pakāpeniski uzlabojot ceļu satiksmes drošību visā valstī. 

Īstenojot konkursu, tika apkopoti, vērtēti un analizēti pieejamie CSNg statistikas dati un fakti,, kā arī aptaujāti iedzīvotāji par ceļu satiksmes drošību un ceļu infrastruktūru savā pašvaldībā. 

Uzvarētāji noteikti, apvienojot statistikas datus (70% no kopējā rezultāta) un iedzīvotāju aptaujā iegūtos rezultātus (30% no kopējā rezultāta). Pētījums 2022. gada aprīlī veikts ar pētījumu aģentūru “Norstat”, kur savu viedokli pauda 1506 respondenti visā Latvijā.

Konkursu finansē no Ceļu satiksmes drošības padomes līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article