Meklēšanas forma

Apmācies 7 °C DR vējš 4.1 m/s
Trešdiena, 2018. gada 26. SeptembrisVārda dienu svin: Gundars, Kurts, Knuts

13 fakti par Jelgavu

Ilze Knusle-Jankevica
1. jūlijā interesentiem bija iespēja doties pastaigā kopā ar gidu vēsturnieku Andri Tomašūnu un noklausīties viņa stāstījumu par trīs Jelgavas salām – Pasta, Pils un Gubernatora salu. Šo iespēju izmantoja apmēram 40 interesentu, tostarp no Rīgas un Liepājas.

Portāls www.jelgavasvestnesis.lv piedāvā iepazīties ar dažiem faktiem par Jelgavu, kas izskanēja ekskursijas laikā.

 1. Vēsturiski nosaukums «Mitow» vispirms bija pilij, nevis pilsētai. To ēkai deva krustneši 13. gadsimtā. Tolaik pilsēta vēl nepastāvēja, jo šajā zemajā un mitrajā vietā (to nozīmē arī Jelgavas nosaukums) nebija iespējams pastāvīgi dzīvot.
 2. 1622. gada kara plānā apkārt pilij ūdens nav iezīmēts. Driksa ir mākslīgi izrakts kanāls, ko izveidoja hercoga Jēkaba laikā kā aizsargsistēmas sastāvdaļu.
 3. Jāņa Čakstes bulvāri agrāk sauca par Upes ielu. Tāds nosaukums radās tāpēc, ka agrāk gar ielu līdz tagadējai Driksas tilta vietai tecēja Platones upe. Tālāk bija strauts, kas iztecēja no tā sauktā Ezera, kas bija Lielupes vecgultnes posms. Šī strauta tecēšanas virziens bija pretējs Lielupes tecēšanas virzienam. Būvējot dzelzceļu, aizbērta Platones upes vecgultnes daļa, novadot upes ieteku Lielupē pirms tagadējā dzelzceļa tilta.
 4. Pasta sala agrāk bija neapdzīvota, tāpēc tai nebija nosaukuma – to dēvēja vienkārši par salu. Tomēr Pasta sala Jelgavā bija – tā atradās vietā, kura tagad atrodas stāvlaukums ar balto vāzi un tējas namiņš. Salas galā bija muitas punkts, kur mija zirgus, un pasta ēka. Tagad kādreizējā Pasta sala ir pievienojusies Pils salai, kad, izbūvējot Rīgas ielu un tiltu pār Lielupi, tika aizbērts viens no kanāliem, kas apjoza pili.
 5. Lielupes kādreizējais nosaukums bija Upe, bet vēlāk tā sāka dēvēt par Buļļupi, tā līdz 1768. gadam ietecēja nevis jūrā, bet gan Daugavā. Rīgā Lielupes veco ieteku Daugavā joprojām sauc par Buļļupi.
 6. Pēc hercoga Jēkaba pavēles ap pili vienas vasaras laikā tika izrakti grāvji un uzbūvēti nocietinājumi. Lai to paveiktu, nemitīgi strādāja ap 250 cilvēku.
 7. Saliņu pie pils agrāk – 19. gadsimtā – sauca par Gubernatora salu. Nosaukumu tā dabūja par godu Kurzemes gubernatoram Lilienfeldam, kas agrāk ar sievu un apkalpojošo personālu dzīvoja Jelgavas pilī. Tolaik ap pili nebija koku, bija zemes ceļi. Viens no gubernatora pirmajiem lēmumiem bija aizliegt pilī turēt vistas.
 8. Jau hercogs Bīrons bija iecerējis pie pils dārzu, aiz pils, kur tagad atrodas stāvlaukums – barona stila dārzu līdzīgi kā Rundālē. Šī iecere netika īstenota. Gubernatora Lilienfelda laikā pie pils tika ierīkots parks.
 9. Cara laikā tagadējā Uzvaras iela bija nosaukta gubernatora Lilienfelda vārdā.
 10. Agrāk, braucot no Rīgas, pie pils piebraukt nevarēja, jo ap to bija kanāli. Varēja nokļūt pāru upei pilsētā, tad jāaiziet uz pils saliņu jeb Gubernatora salu, no kuras veda tilts pār kanālu uz pili. Tolaik pils bija pakavveida – fasādes, kas atrodas pret viesnīcu «Jelgava», nebija. Šo pils korpusu uzbūvēja 20. gadsimta 30. gados.
 11. Pils nocietinājumiem bija izveidoti 24 bastioni, kuros bija uzstādīti lielgabali. To varētu būt bijis ap 50. Par to atgādina čuguna lielgabals, kas atrodas Gubernatora saliņā.
 12. Pēc Otrā pasaules kara bija iecere Jelgavas pilī izveidot kara skolu, tomēr šī ideja netika īstenota. Pili atjaunoja kā Lauksaimniecības akadēmiju, kura pēc kara līdz pils atjaunošanai atradās Rīgā.
 13. Pie Jelgavas pils savulaik auga goba, ko bija iestādījis Francijas karalis Luijs XVIII. 1968. gadā vētra to nolauza.

Video: Austris Auziņš

Viedokļi

Pievienot komentāru