Meklēšanas forma

Lietus 13 °C A-ZA vējš 4.5 m/s
Piektdiena, 2017. gada 22. SeptembrisVārda dienu svin: Māris, Mārica, Maigurs

BMX braucējiem galvenie starti vēl priekšā

Ģirts Pommers
Lai arī «Mītavas kumeļi» pusi sezonas jau aizvadījuši, svarīgākās cīņas vēl tikai priekšā – 1. jūlijā Rīgā notiks Latvijas čempionāts, savukārt titulētākie jelgavnieki startēs gan Eiropas, gan arī pasaules čempionātos. Līdz šim aizvadīto sezonu Latvijā «Mītavas kumeļu» vadītājs Aivars Balbeks vērtē kā izdevušos.

BMX sezona Latvijā atklāta 22. aprīlī, kad Ventspilī notika «SMScredit.lv» čempionāta 1. posms. Tajā veterānu (CR 30+) grupā uzvarēja «Mītavas kumeļu» pārstāvis Alvis Lānso, bet B8 grupā triumfēja astoņus gadus vecais Markus Soļims, bet viņa jaunākais brālis Lūkass Soļims izcīnīja 3. vietu B6 grupā. Tāpat laureātu vidū jāmin Paula Zavinska ar G8-11 grupā izcīnīto 3. vietu, Hugo Ilvis Eihentāls ar B12 grupā iegūto 3. vieta, savukārt M17+ grupā 2. vieta Emīlam Jekševicam, bet 3. vietā ierindojās Matīss Priede.

Mārupē šo sacensību 2. posmā sudraba godalgas ieguva P.Zavinska (G11-14 grupā) un M. Soļims (B8 grupā), bet bronzu M17+ grupā izcīnīja Ernests Šteinbergs.

«Mītavas kumeļiem» ar godalgām bagātākais bija čempionāta 3. posms, kas maija beigās notika mājas trasē Jelgavā. Tajā uzvaras savās grupās izcīnīja gan Vanesa Buldinska, gan A.Lānso. Sudraba medaļas ieguva Rihards Laimīte (B9 grupā) un P.Zavinska (G11-14 grupā). Visvairāk tika izcīnītas bronzas godalgas, kuras saņēma Emīlija Zavinska (G8-10 grupā), L.Soļims (B6 grupā) un Martins Ints Valainis (B10 grupā). Čempionāta noslēdzošais 4. posms notiks šajā nedēļas nogalē Valmierā.

Līdz šim aizvadīto sezonu Latvijā «Mītavas kumeļu» vadītājs vērtē kā izdevušos, atzīmējot gados jauno sportistu panākumus, tomēr viņš arī norāda, ka Jelgavā trūkst 14–15 gadus vecu braucēju. «Kā iemesls šādai situācijai ir fakts, ka tieši pirms 7–8 gadiem, kad notika Jelgavas jaunās BMX trases būvniecība, mums pāris gadu nebija, kur trenēties. Tas ietekmēja jauno braucēju skaitu. No otras puses, mums ir ļoti talantīgi 8 un 10 gadus veci sportisti, kuriem gan vēl priekšā tāls ceļš līdz profesionālajam sportam,» piebilst A.Balbeks.

Labākie gatavojas Valmierā

Kopš 2015. gada 1. septembra ar Latvijas Nacionālās sporta padomes, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas atbals­tu tiek realizēts projekts, kas paredzēts talantīgu sportistu attīstīšanai – Augstas klases sportistu sagatavošanas centrs. Astoņu jauno un perspektīvo talantu vidū ir divi BMX kluba «Mītavas kumeļi» braucēji – Kristens Krīgers un Vanesa Buldinska. Šajā programmā iekļautajiem sportistiem ir piešķirts finansējums treniņiem un starptautisku sacensību apmeklēšanai.

Aizvadītajos 8 Eiropas kausa posmos jelgavnieki augstvērtīgākos panākumus guva Nīderlandē – Erpas trasē. Vanesa tur 3. posmā pirmo reizi savas karjeras laikā kāpa uz goda pjedestāla, izcīnot 3. vietu, kamēr Kristens ierindojās 5. vietā. Eiropas kausa 5. un 6. posmā Prāgā startēja līdz šim lielākais mūsu braucēju skaits – 11 sportisti. G11/12 grupā 6. vietu izcīnīja P.Zavinska, bet 3. vietu amatieru grupā guva A.Lānso. Savukārt Vanesa un Kristens 5. posmā savās grupās izcīnīja 8. vietas. Uzvaru savā grupā guva Emīlija Zavinska, bet B10 grupā 3. vieta Renāram Pavlovam. Pēc dienas V.Buldinska spēja vēlreiz pietuvoties goda pjedestālam, izcīnot 4. vietu, tādus pašus panākumus guva arī P.Zavinska. B8 grupas spēcīgāko sešniekā iekļuva jelgavnieks M.Soļims, bet amatieru grupā uzvarēja A.Lānso. G8 grupā 1. vietu izcīnīja E.Zavinska.

Savukārt līdz šim aizvadītajos četros pasaules kausa posmos kā augstākie mūsu sportistu sasniegumi ir jāmin K.Krīgera izcīnītā 12. vieta, savukārt V.Buldinska tālāk par astotdaļfinālu līdz šim vēl nav tikusi. Nākamie divi posmi notiks 16. un 17. septembrī Argentīnā.

Trenējas kā lielākā daļa sportistu

BMX braucēju sportiskais režīms ir līdzīgs, piemēram, airētājiem – ziemas mēnešos tiek uzlabota fiziskā forma, bet īstā sacensību sezona sākas pavasarī un turpinās līdz rudenim. A.Balbeks skaidro, ka ziemā kluba sportisti treniņus aizvada ZOC atlētikas zālē. «Šajā sporta veidā fiziskajam spēkam ir liela nozīme, ļoti svarīga īpašība ir eksplozivitāte – it sevišķi sacensību startā, kad jāizcīna pēc iespējas labāka pozīcija pirms pirmās virāžas.»

Braucēji klubā tiek uzņemti jau no 6 gadu vecuma. Bērnu vecākiem, kas savas atvases vēlas redzēt nodarbojamies ar šo sporta veidu vai vienkārši to pamēģināt, noteikti der zināt, ka iesācējiem klubā tiek nodrošināts ekipējums un pat velosipēds. «Iesācējus mēs sadarbībā ar Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolu spējam nodrošināt ar velosipēdiem, tādēļ par būtiskiem tēriņiem vecākiem nav jāraizējas,» precizē A.Balbeks. Interesanti, ka šobrīd viena no vadošajām Latvijas BMX braucējām – V.Buldinska – savu karjeru Jelgavā uzsāka 7 gadu vecumā, un šobrīd kumeļus pārstāv arī citas jaunietes.

Kopumā klubā pašreiz trenējas ap 40 jauniešu. Jaunāko grupu sportisti nedēļā aizvada divus treniņus, kamēr juniori un jaunieši trenējas gandrīz katru dienu.

Galvenās sacensības vēl priekšā

Lai gan šobrīd pilnā sparā notiek gan Eiropas, gan arī Pasaules kausa posmi, pēc A.Balbeka domām, svarīgākās cīņas vēl priekšā – 1. jūlijā Rīgā gaidāms Latvijas čempionāts, kurā visveiksmīgāk startējušie braucēji pēc tam dosies uz Eiropas čempionātu, kas no 13. līdz 16. jūlijam norisināsies Francijas pilsētā Bordo. Savukārt pasaules čempionāts no 25. līdz 29. jūlijam notiks ASV, Rokhilas trasē.

Foto: no Vanesas Buldinskas personīgā arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti