Meklēšanas forma

Lietus 27 °C ZA vējš 3.6 m/s
Pirmdiena, 2018. gada 16. JūlijsVārda dienu svin: Hermīne, Estere

Personu fotostāstos iemūžinās valsts simtgadi

Jana Bahmane
«Manuprāt, fotografēt cilvēkus ir daudz grūtāk nekā dabu, jo tu tomēr ielauzies otra privātajā zonā. Taču aizvadītā gada rudenī fotokonkursa «Mana Jelgava» dalībnieku darbu izstādes atklāšanā žūrija aicināja fotogrāfus vairāk uzmanības pievērst tieši cilvēkiem – tipāžiem, emocijām –, un tas mani iedvesmoja šim projektam,» Latvijas valsts simtgadei veltītā projekta «Jelgavnieki 1918–2018» ieceri skaidro idejas autore un foto entuziaste Dzintra Žvagiņa. Viņa nolēmusi līdz Latvijas simtgadei iemūžināt simts jelgavnieku fotostāstu, katru no tiem veltot vienam valsts gadam.

Fotoprojekta gaitā Dz.Žvagiņa ik nedēļu sociālā portāla «Facebook» lapā «Fotoprojekts «Jelgavnieki 1918–2018» veltījums Latvijas 100» publicē fotostāstu par kādu no jelgavniekiem, kas dzimuši pēdējās simtgades laikā, sākot ar 1918. gadu. Katrs no viņiem simbolizē vienu mūsu valsts gadu. «Cenšos atrast pēc iespējas atšķirīgākas personības – dažādu profesiju un tautību pārstāvjus, kas pievēršas daudzveidīgiem vaļaspriekiem, lai stāsti būtu interesanti. Šobrīd pabeigti un publicēti jau aptuveni 25 fotostāsti, taču aptuveni tikpat daudz vēl atrodas tapšanas stadijā, jo bieži vien ar vienu tikšanās reizi ir par maz,» atklāj Dz.Žvagiņa. Līdz šim viņa jau ir iemūžinājusi, piemēram, pilotu, operdziedātāju, leļļu teātra režisoru, arī kādu zelta pāri, kur vīrs un sieva ir vienaudži, deviņu bērnu ģimeni un Latvijas valsts vienaudzi Austru Biti, kura dzimusi 1918. gadā. «Visi šie cilvēki un viņu stāsti man jau ir kļuvuši mīļi – es pati tos izdzīvoju. Šobrīd cītīgi meklēju 1919. gadā dzimušu cilvēku, kā arī vēlos iemūžināt kādu dvīņu pāri. Tāpat aktīvi meklēju Jelgavas leģendu – lidotāju un konstruktoru Hubertu Štekeli. Esmu par viņu lasījusi, un man viņu uzrunāt ieteikuši arī citi cilvēki. Diemžēl tajās adresēs, kas man bija pieejamas, viņu nesastapu, taču, ja kādam ir zināma informācija par H.Štekeli, būšu pateicīga par tās paušanu,» saka Dž.Žvagiņa, papildinādama, ka fotografē cilvēkus dabiskā vidē, kas viņus raksturo vislabāk – bez pozēšanas.

Projekta autore norāda, ka cilvēkus viņa sastop gan nejauši, gan arī «caur pazīšanos» – kādu iesaka projekta dalībnieki. «Mēs vienkārši apsēžamies un sarunājamies – ļaudis man stāsta to, ko paši vēlas, un no uzklausītā vēstījuma es «izvelku» aptuveni 7–8 teikumus, jo šis tomēr ir foto projekts. Ļaudis mūsdienās informāciju grib uztvert ātri, nevēloties ilgi lasīt,» vērtē jelgavniece. Viņa ir patīkami pārsteigta par cilvēku viesmīlību un atklātību. «Cilvēki ir atsaucīgi un uzņem mani ļoti laipni. Projekta gaitā esmu piedzīvojusi vien dažus atteikumus, taču es šādu lēmumu respektēju. Dažkārt dienas laikā man ir viena saruna, reizēm – divas, bet vidēji nedēļā iemūžinu trīs, četras personības,» tā Dz.Žvagiņa.

««Facebook» priekšrocība ir tā, ka katru cilvēku varu raksturot ar vairākiem fotoattēliem, taču, projektam noslēdzoties, vēlos izveidot fotoizstādi, kurā katru cilvēku raksturos viens attēls. Šī iecere, protams, ir atkarīga no pieejamajiem līdzekļiem,» atzīst jelgavniece. Tāpat viņa vēlētos izveidot arī grāmatu, kurā varētu būt iekļautas katras personības vairākas fotogrāfijas un stāsts – līdzīgi kā šobrīd «Facebook». «Manuprāt, būtu vērtīgi, ja šāda grāmata atrastos Jelgavas muzejā un Svētās Trīsvienības baznīcas tornī, kas kalpotu par noderīgu izziņas avotu. Domāju, ka grāmatas papildināšanu varētu turpināt arī pēc Latvijas simtgades svinībām,» savās iecerēs dalās foto entuziaste.

Jāpiebilst, ka fotografēšana ir Dz.Žvagiņas sirdslieta, un par to viņa var pateikties savam vīram, kurš atbalsta un arī pamudināja sievu ar to nodarboties. «Pirms vairāk nekā desmit gadiem vīrs man nopirka mazu «ziepju trauku» – sākumā fotografēju puķītes un taurenīšus, kas draugiem patika. Pēc tam apmeklēju kursus, savukārt cilvēkus fotografēju vien aptuveni trīs gadus,» stāsta projekta «Jelgavnieki 1918–2018» autore. Viņa aicina ikvienu interesentu iesaistīties iniciatīvā, iesakot interesantas personības, kuru fotostāsti varētu papildināt valsts simtgadei veltīto fotoprojektu. Sazināties ar projekta autori var pa tālruni 29174899 vai e-pastu dzvagina@yandex.ru.

Foto: no projekta

Viedokļi

Pievienot komentāru