Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 24 °C Z vējš 3.5 m/s
Ceturdiena, 2018. gada 19. JūlijsVārda dienu svin: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra

Katoļu baznīcas krusti – kritiskā stāvoklī

Ilze Knusle-Jankevica
Lai saglābtu avārijas stāvoklī esošos Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrāles krustus, baznīca vērsusies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (VKPAI), lūdzot līdzekļus no pieminekļu glābšanas programmas. Šobrīd krusti no jumta ir nocelti, bet līdzekļi to atjaunošanai baznīcai vēl jāmeklē.

VKPAI Zemgales reģionālās nodaļas valsts inspektore Gunta Skulte skaidro, ka inspekcija no šī gada pieminekļu glābšanas programmas piešķirs naudu tikai avārijas stāvokļa novēršanai – krustu fiksācijai –, bet baznīca var pretendēt uz līdzekļiem no šīs programmas arī nākamgad.

Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrāles bīskaps Edvards Pavlovskis stāsta, ka visi četri krusti, kas atrodas baznīcas torņa stūros, ir no betona un jau bija sākuši drupt, apdraudot cilvēkus, kas atrodas baznīcas tuvumā. Lai novērstu bīstamo situāciju, tika veikta krustu 3D uzmērīšana, lai uzvērtētu pašu krustu stāvokli un precīzāk noteiktu nepieciešamos darbus, krustu nostiprināšana, ietinot tos speciālā materiālā un tādējādi mazinot iespēju, ka gabali un drupas uzkritīs kādam cilvēkam. Pēc tam krusti no jumta nocelti, bet pagaidām vēl nav atrasts to atjaunošanai nepieciešamais finansējums. Bīskaps lēš, ka šogad tas netiks izdarīts, jo pirms krustu novietošanas atpakaļ nepieciešams atjaunot arī torņa smailes jumtu. «Vienlaikus plānojam arī nomainīt torņa jumtu, jo tas ir caurs – dažās vietās to noplēsis vējš, dažās jumta segums ir saplaisājis un laiž cauri mitrumu,» norāda E.Pavlovskis, piebilstot, ka jumta platība ir apmēram 50 kvadrātmetri.

Darbus apņēmies veikt uzņēmums «Balsts-R». «Tas nav lēti, tomēr ekonomiski izdevīgāk ir darīt visu reizē, jo pat tāda lieta kā stalažu noma un celtnis krustu noņemšanai maksā,» piebilst bīskaps.

Viens no variantiem, kur iegūt līdzekļus, ir Kultūras ministrijas administrētais projektu konkurss, kurā draudze būs Jelgavas pilsētas pašvaldības partneris līdzās Dobeles novada un Bauskas novada pašvaldībām un Jelgavas Svētā Simeona un Annas pareizticīgo draudzei un Jelgavas Svētās Annas evaņģēliski luteriskā draudzei projektā «Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā». Lēmums par šī projekta iesniegšanu tika akceptēts pagājušajā nedēļā Jelgavas domes sēdē.

Katoļu katedrāles ēkas sakrālā simbola – krustu – atjaunošanas kopējās plānotās izmaksas ir nepilni 118 tūkstoši eiro, no kuriem ERAF finansējums – 100 000 eiro, nacionālais līdzfinansējums – nepilni 18 000 eiro. VKPAI norāda: Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ir saglabājušās fotogrāfijas, kurās redzams, ka pēc Otrā pasaules kara nopostītajā Jelgavā katoļu baznīcas krusti stāv neskarti. Tas nozīmē, ka tie uzlikti jau pirms kara.

Foto: Austris Auziņš

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti