Meklēšanas forma

Skaidras debesis 23 °C R-DR vējš 4.5 m/s
Trešdiena, 2018. gada 19. SeptembrisVārda dienu svin: Verners, Muntis

Jelgavā jaunais personas kods piešķirts 17 personām

Anastasija Miteniece
​No 2017. gada 1. jūlija stājās spēkā Iedzīvotāju reģistra likuma grozījumi, kas paredz, ka personas kodā vairs nebūs norādīti dzimšanas dati, bet gan sistēmas ģenerēta ciparu kombinācija. Jelgavā jauno personas kodu saņēmuši jau 17 jaundzimušie, bet Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) ar lūgumu nomainīt jau esošo personu kodu pagaidām neviens nav vērsies.

Ierasts, ka personas kodu veido 11 ciparu kombinācija, un pirmie seši cipari sniedz informāciju par personas dzimšanas datumu – dienu, mēnesi un gadu. Jaunajā personas kodā 11 ciparu personas kodu ģenerē sistēma, informē PMLP Jelgavas nodaļas vadītāja Inese Pučeta, norādot, ka personas koda pirmie cipari ir «32», bet pārējie ir nejauši cipari no 0 līdz 9. Jaunajā personas kodā ir arī defise, kas atdala pirmos sešus ciparus. Ciparu kombinācija ir unikāla un neatkārtojas, uzsver PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Santa Jonāte, norādot, ka šobrīd valstī jau piešķirti 618 jauni personas kodi jaundzimušajiem un reģistrēts 51 personas koda maiņas gadījums.

Jelgavā jauno personas kodu saņēmuši 17 jaundzimušie, informē Jelgavas Dzimtsarakstu nodaļas speciāliste Iveta Strode. «Līdz šim neesam saņēmuši ne sūdzības, ne papildu jautājumus par jaundzimušo personas kodiem,» tā I.Strode. Viņa apstiprina, ka likumsakarību jaunajos personas kodos nav. «Salīdzinot redzētos personas kodus, jāsaka: viņi nav salīdzināmi, ciparu izvietojums ir haotisks,» tā viņa, uzsverot, ka, piemēram, bērnam, kurš dzimis 8. jūlijā, personas kodā ir viens astotnieks, kurš ir personas koda beigu daļā un nekādā veidā neliecina par viņa dzimšanas datumu.

Jelgavas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē līdz šim interesenti par personas koda maiņu nav vērsušies. Jelgavnieku vērtējums par jauno kārtību ir neviennozīmīgs. Lielākā daļa portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunāto jelgavnieku personas kodu nevēlas mainīt, jo nejaušu ciparu kombināciju ir grūtāk atcerēties, bet, piemēram, skolēns Raivis vēlētos to mainīt, lai pasargātu savus personas datus. Puiša vecvecāki gan norāda, ka nav skaidrības, kā cilvēkus identificēs dažādās iestādēs. «Ja cilvēks pats vai kādas iestādes darbinieks būs ievadījis personas kodu kļūdaini, būs diezgan sarežģīti pierādīt taisnību, ņemot vērā jauno sistēmu,» tā Gunārs.

Jāpiebilst, ka, brīvprātīgi vienu reizi lūdzot piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas, par iesniegumu nebūs jāmaksā. Tomēr jāņem vērā, ka līdz ar personas koda maiņu, personu apliecinošs dokuments – pase un personas apliecība – kļūst lietošanai nederīgi un būs jāmaina visi dokumenti, kuros norādīts personai Latvijā piešķirtais personas kods, arī, piemēram, transportlīdzekļa vadītāja apliecību, personalizētās kartes, studenta, invalīda vai pensionāra apliecību, elektronisko parakstu un citas. Jāpiebilst, ka informācija par dzimšanas datiem personu apliecinošā dokumentā paliks – mainīsies tikai ieraksts personas koda vietā.

Būtiski, ka ciparu kombināciju personas kodam izvēlēties nav iespējams un pēc personas koda maiņas persona vairs nevarēs pārdomāt un atgūt iepriekšējo personas kodu, norāda S.Jonāte. Mainot personas kodu, iepriekšējais Iedzīvotāju reģistrā tiek saglabāts vēsturiskajos ierakstos. Līdz ar to izveidots bezmaksas e-pakalpojums «Iepriekšējā un piešķirtā jaunā personas koda salīdzināšana», kas pieejams sistēmā www.latvija.lv. Tajā var pārbaudīt e-pakalpojuma lietotāja norādītu divu personas kodu atbilstību vienai personai.

Jāpiebilst, ka papildu informācija par jaunajiem personas kodiem pieejama mājaslapā www.pmlp.gov.lv.

Foto un video: Austris Auziņš

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti