Meklēšanas forma

Daļēji apmācies -2 °C ZA vējš 1.7 m/s
Otrdiena, 2018. gada 20. NovembrisVārda dienu svin: Anda, Andīna

Izgaismotie objekti rada pilsētā svētku izjūtu

Jana Bahmane, Ilze Knusle-Jankevica
Šovakar Jelgavas domē sveikti konkursa «Gaišākais pilsētvides objekts» laureāti, vērtējot pieteiktos objektus septiņās kategorijās: pašvaldības iestādes un uzņēmumi, izglītības iestādes, privātās dzīvojamās mājas, uzņēmumi, daudzdzīvokļu māju spožākie balkoni vai lodžijas, spožākā pilsētas iela un spožākā daudzdzīvokļu māja.

«Jau 12. gadu rīkojam šo konkursu, vērtējot pilsētu. Mērķis ir pavisam vienkāršs – radīt svētku sajūtu, jo mēs katrs spējam radīt sev un pilsētā gaišuma sajūtu šajā tumšajā laikā,» sakot paldies ikvienam par darbu, izgreznojot savu īpašumu un pilsētu, teica Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Izgaismotos objektus vērtēja komisija, un tās priekšsēdētājs un domes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Strods norāda, ka neviens konkurss nebūtu dzīvotspējīgs, ja nebūtu cilvēku, kuriem tas interesē un kuri iesaistās. «Kaut arī Ziemassvētku laiks nebija sniegots, prieks, ka pilsētā ir cilvēki, kuri padarīja to gaišāku, izgaismojot savu mājokli,» tā viņš, piebilstot, ka ar gadiem izgaismoto objektu skaits pilsētā pieaudzis.

«Lodžiju rotājām pirmo, bet noteikti ne pēdējo reizi. Tā kā lodžijas pusē ir izvietota bērnistaba, viens no būtiskākajiem faktoriem bija radīt svētkus dēlam – gaismiņas ir iedegtas visu diennakti jau kopš 18. novembra,» stāsta Māras ielas 8 – 31 saimniece Ieva Ķikule, kuras darbs ir viens no nominācijas «Daudzdzīvokļu māju balkoni (lodžijas)» uzvarētājiem. Viņa norāda, ka reizē ar svētku izjūtas radīšanu savā mājoklī ģimene vēlējusies iepriecināt arī blakus kvartālu iedzīvotājus, kuri ik dienas šķērso mājas pagalmu – pagājušajā vasarā kopīgiem spēkiem tajā ierīkots jauns rotaļu laukums. «Vēlējos, lai gaismiņa nonāk arī līdz citiem,» tā I.Ķikule. Interesanti, ka lodžijas galvenais akcents – spožā zvaigzne – reizē kalpo gan kā rotājums, gan arī naktslampiņa dēlam. «Pēdējā laikā dēls atsakās iet gulēt tumsā, līdz ar to skaistais apvienojies ar lietderīgo,» vērtē viņa.

Par uzvarētājiem šajā kategorijā kļuvusi arī Liepu ģimene, kas dzīvo Aspazijas ielā 37 – 48. «Mēs savu lodžiju rotājam katru gadu un ikreiz kaut ko papildinām. Šogad visas ieceres īstenot neizdevās – varbūt nākamgad, kad būs sniedziņš,» teic Uldis Liepa. Par lodžijas vizuālo noformējumu atbildīga gan esot kundze, un pirmās tajā tiek iekārtas laterniņas. «Mums uz lodžijas ir izveidoti āķīši – rudenī tajos iekaram laternas, bet vasarā – puķupodus. Tas ir nepārtraukts cikls,» stāsta saimnieks. Balkona apakšdaļā izvietotas puķu kastes – ziemā no tām netiek izbērta zeme, jo tā kalpo par pamatu mākslīgajiem skuju zariem, kas rada svētku noskaņu – līdzīgi tiek noformēta arī balkona augšdaļa.

Kategorijā «Privātmājas» starp uzvarētājiem ir arī Kooperatīva iela 1F. «Savu mājokli izgaismojam jau aptuveni sešus gadus un ikreiz cenšamies izdomāt ko jaunu. Šogad pirmo reizi izgaismota mājas kontūra, un tā redzama jau no Dobeles šosejas. Vienmēr ar skaudību esmu braucis garām mājām, kas izgaismotas līdzīgi, un prieks, ka šogad šo ideju izdevies īstenot pašam,» stāsta mājas saimnieks Ivo Kokins. Viņš atklāj, ka jau kopš pirmās adventes gaismas ik vakaru automātiski ieslēdzas pulksten 16.30 un deg līdz pat pulksten 8 rītā. «Tas viss jau lielākoties ir mazo dēļ,» teic mājas saimnieks, kurš audzina dvīņus Tomu un Edgaru.

Nominācijā «Spožākā iela» laurus plūca Celtnieku iela – Nr.16, 24, 29, 31, 33, 34. Dzintra Kancēviča no Celtnieku ielas 33 teic, ka māju rotā jau vairākus gadus, un uz jautājumu, kāpēc viņai tas ir svarīgi, atbild: «Kā tas var nebūt svarīgi?» Viņa pačukst, ka iedvesmojusies arī no kaimiņienes Ilonas Druzjakas Celtnieku ielā 31. Ilona saka: «Gribas, lai pašiem patīk, jo tas ir tik skaisti, ka gribas vēl un vēl. Tiesa, tas ir dārgs pasākums.» Sievietes norāda, ka Celtnieku ielas iedzīvotāji savā starpā nav vienojušies, ka rotās mājas, tāpēc prieks, ka šogad iesaistījušās vairākas mājas.

Nominācijā «Uzņēmumi» starp uzvarētājiem ir arī Jelgavas Ugunsdzēsības muzejs Dobeles ielā 16. «Agrāk arī pats esmu godināts par savu izrotāto lodžiju, bet šogad nolēmu īpaši izgaismot muzeju,» stāsta Jelgavas Ugunsdzēsības muzeja vadītājs Aldis Feldmanis. Viņš atklāj, ka jau rudenī muzejam tapusi emblēma un uzraksts, ko A.Feldmanis kopā ar ugunsdzēsēju glābēju Andreju Veženkovu darinājis no putuplasta. «Tad uz muzeja jumta uzstādījām manekenu, ko ietērpu savā kādreizējā ugunsdzēsēja formā. Kaut kā vēl trūka – braucām ar sievu uz mežu un sagādājām eglīti, ar ko kompozīcijai piešķīrām svētku noskaņu,» tā muzeja vadītājs, atklājot, ka eglīte rotāta ar lampiņām, kas agrāk izmantotas viņa paša lodžijas izgaismošanai. «Egles rotu papildinājām arī ar pašdarinātām egļu mantiņām no putuplasta,» stāsta A.Feldmanis. Uz muzeja jumta novietots arī mantu maiss, un kompozīciju papildina suns, kas veidots no ugunsdzēsēju zābakiem. «Agrāk tas bija lejā – sargāja muzeju, bet tagad novietojām uz jumta,» tā A.Feldmanis. Viņš atceras, ka tad, kad uz muzeja jumta bijis vien manekens ugunsdzēsēja formā, blakus māju iedzīvotāji esot bijuši neizpratnē, domādami, ka uz jumta uzkāpis ugunsdzēsējs.  

Pašvaldība laureātiem pasniedza dāvanu kartes no «Vivo centra» un «K-Rautas» un suvenīrus ar Jelgavas simboliku, savukārt privātmāju īpašnieki papildus saņēma Jelgavas karogu.

Sesto reizi izgaismoto objektu vērtēšanā iesaistījās arī «Nordea» banka, piešķirot piecas speciālbalvas – 100 eiro. Tās saņēma gaišākais balkons/lodžija – Kooperatīva 6 – 10, gaišākais tirdzniecības objekts – veikals «Kiwi», gaišākā izglītības iestāde – bērnudārzs «Rūķu māja», gaišākā privātmāja – Austrumu ielā 5, gaišākā pašvaldības iestāde – «Pilsētsaimniecība».

Foto: Austris Auziņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti