Meklēšanas forma

Lietus 12 °C Z-ZR vējš 2.3 m/s
Svētdiena, 2018. gada 24. JūnijsVārda dienu svin: Jānis

Kas šogad būs citādāk?

www.jelgavasvestnesis.lv
Jaunais gads ir atnācis ar kopumā 152 jauniem normatīvajiem aktiem, kas stājās spēkā 2017. gada 1. janvārī, savukārt 52 jaunā gada pirmajā dienā zaudēja spēku. Tiesa, šīs izmaiņas ir vien daļa no tām, kas iedzīvotājus sagaida visa gada garumā un zināmas jau šobrīd.

Ar visām izmaiņām var iepazīties tiesību aktu vietnē www.likumi.lv, taču portāls www.jelgavasvestnesis.lv, uzsākot jauno gadu, apkopo 2017. gada būtiskākās novitātes – liela daļa no tām atstās ietekmi uz ikvienu mājsaimniecību. Kādu paši iedzīvotāji prognozē jauno gadu? 34 procenti aptaujāto iedzīvotāju uzskata, ka viņu mājsaimniecību finansiālā situācija 2017. gadā saglabāsies nemainīga, 25 procenti domā, ka situācija nedaudz uzlabosies, bet četri procenti sagaida būtisku uzlabojumu. Turpretim katrs piektais jeb 21 procents respondentu uzskata, ka situācija šajā gadā pasliktināsies, tostarp pieci procenti prognozē, ka tā pasliktināsies būtiski, liecina «Swedbank» Finanšu institūta apskats.

 

 • Minimālā alga Latvijā no 2017. gada ir 380 eiro jeb par 10 eiro vairāk nekā pagājušajā gadā. Šo izmaiņu rezultātā minimālās darba algas saņēmēji ik mēnesi «uz rokas» iegūs nepilnus septiņus eiro.

 

 • Lai gan nodokļa atvieglojuma apmērs par vienu apgādībā esošu personu paliek nemainīgs – 175 eiro –, būtiski, ka ienākumu nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošu personu no šī gada attiecina arī uz nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir nepilngadīgs bērns ar invaliditāti, ja nestrādājošais laulātais nesaņem ar nodokli apliekamus ienākumus vai valsts pensiju.

 

 • Līdz ar 1. janvāri ikmēneša neapliekamais minimums samazinājies līdz 60 eiro līdzšinējo 75 eiro vietā. Maksimālais gada neapliekamais minimums 2017. gadā ir 1380 eiro, gada apliekamā ienākuma apmērs, līdz kuram piemēro maksimālo gada neapliekamo minimumu, ir 4800 eiro, savukārt gada apliekamais ienākuma apmērs, virs kura piemēro tikai minimālo gada neapliekamo minimumu, ir pieaudzis līdz 13 200 eiro. Strādājošie nodokļu starpību starp piemēroto neapliekamo minimumu un noteikto diferencēto gada neapliekamo minimumu varēs atgūt 2018. gadā, Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Jāatgādina, ka minimālais mēneša neapliekamais minimums pakāpeniski samazināsies, līdz 2020. gadā visiem būs nulle.

 

 • Šogad tiks pārrēķinātas pensijas, kuras piešķirtas 2011. gadā, līdz ar to tās palielināsies cilvēkiem, kuri pensijas sāka saņemt ekonomiskās krīzes laikā, piemērojot negatīvu kapitāla indeksu. Turpmāk indekss būs pozitīvs. Tāpat būtiski, ka no šī gada 1. oktobra pensiju indeksācijas aprēķinā ņems vērā 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem līdzšinējo 25 procentu vietā, tādējādi indeksa formula būs labvēlīgāka pensiju saņēmējiem.

 

 • Vecāku pabalsta un bērnu kopšanas pabalsta saņēmējiem sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret bezdarbu un invaliditātes apdrošināšanai tiks veiktas no 171 eiro. Pagājušajā gadā šī summa bija 142,29 eiro.

 

 • No 34,14 eiro uz 50,07 eiro šogad pieaug ģimenes valsts pabalsts par ceturto un nākamajiem bērniem, un tas būs 4,4 reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē – ģimenes valsts pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 eiro mēnesī.

 

 • No 1. februāra informāciju par uzturlīdzekļu parādniekiem publiskos portālā www.latvija.lv – informāciju par parādnieku persona varēs iegūt tikai tādā gadījumā, ja būs zināms parādnieka vārds, uzvārds un personas kods.

 

 • 1. janvārī stājušās spēkā arī izmaiņas bezdarbnieka pabalsta saņemšanā – turpmāk būs nepieciešams ilgāks laiks, par kuru veiktas sociālās iemaksas. Ja iepriekš 12 mēnešu periodā minimālais strādāšanas termiņš bija deviņi mēneši, tad turpmāk, lai varētu pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, 16 mēnešu periodā būs nepieciešami vismaz 12 nostrādāti mēneši. Šādi grozījumi pieņemti ar mērķi ierobežot sezonālo strādnieku iespējas iegūt bezdarbnieka pabalstu.

 

 • Iekšlietu nozares un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm ievieš jaunu darba samaksas sistēmu, paaugstinot arī atalgojumu. Jaunā darba samaksas sistēma noteiks līdzīgu samaksu par vienādas sarežģītības dienesta pienākumu izpildi.

 

 • Ņemot vērā valstī noteiktās minimālās algas celšanu, 2017. gadā palielinās atalgojums (zemākās mēnešalgas apmērs par slodzi) arī veselības aprūpes sektorā strādājošajiem, tādējādi tiks pārrēķināti un palielināti veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas tarifi. Tāpat palielināsies finansējums ģimenes ārstu praksēm un apmaksas tarifs vienas veselības aprūpes epizodei.

 

 • Turpmāk vairs nebūs jāmaksā auto un motociklu reģistrācijas nodoklis, taču ekspluatācijas nodokļa likmes 2009. gada un jaunākiem auto rēķinās pēc automobiļa oglekļa dioksīda jeb CO2 izmešu apjoma. Papildus transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmei būs noteikta 300 eiro likme vieglajiem auto, kam motora tilpums ir lielāks par 3500 kubikcentimetriem. Nodokļa atvieglojumi 50 procentu apmērā paredzēti daudzbērnu ģimenēm un 25 procentu apmērā lauksaimniekiem.

 

 • Kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka 3000 kilogramiem un kuri paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem, no šī gada jāmaksā šādas autoceļu lietošanas nodevas likmes – dienas likme 6 eiro, nedēļas likme 14 eiro, mēneša likme 28 eiro un gada likme 300 eiro. Autoceļu lietošanas nodeva (vinjete) ir maksa par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu izmantošanu, lai veicinātu to uzturēšanu un attīstību.

 

 • Līdz ar jauno gadu stājušās spēkā izmaiņas kārtībā, kādā izmantojami ārvalstīs reģistrēti vieglie automobiļi Latvijā. Izmaiņu galvenā būtība – turpmāk persona, kuras deklarētā dzīvesvieta ir Latvijā, Latvijas teritorijā vadīt ārvalstī reģistrētu automobili varēs, ja būs samaksāts transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis, kura apmērs atkarībā no auto lietošanas ilguma, var būt no 10 eiro par dienu līdz 1000 eiro par gadu. Jāuzsver, ka 1. janvārī spēku zaudējušas līdz šim piešķirtās atļaujas dalībai ceļu satiksmē ar ārvalstī pastāvīgi reģistrētu vieglo automobili.

 

 • Izvēloties saņemt apdrošināšanas atlīdzību transportlīdzekļa remonta veikšanai skaidrā naudā, auto īpašniekam jāņem vērā, ka aprēķinātā zaudējumu summa tiks izmaksāta 70 procentu apmērā bez PVN. Izmaksājamā summa samazināta, pirmkārt, par aprēķinātā PVN summu, otrkārt, summu bez PVN samazina vēl par 30 procentiem, kas aptuveni atbilst darbaspēka nodokļa summai. Jauno kārtību piemēros tiem ceļu satiksmes negadījumiem, kas notikuši pēc 2017. gada 1. janvāra.

 

 • Lai izvairītos no situācijām, kad jaunais dzīvokļa īpašnieks nereģistrē iegādāto dzīvokli zemesgrāmatā un bijušais dzīvokļa īpašnieks spiests turpināt maksāt visus maksājumus par dzīvokli, abām darījuma pusēm būs nekavējoties rakstveidā jāinformē mājas pārvaldnieks par dzīvokļa īpašnieka maiņu un jāiesniedz dokumenti mājas lietas kārtošanai – to paredz grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā.

 

 • Šogad no 12 uz 25 eiro par tonnu paaugstināts dabas resursu nodoklis nešķirotiem atkritumiem, kas nozīmē atkritumu apsaimniekošanas maksas kāpumu arī jelgavniekiem. Proti, sadārdzinājums daudzdzīvokļu mājas vienam iedzīvotājam būs 10 centi mēnesī, privātmājās 140 litru ietilpības konteinera izvešana sadārdzināsies par 10 centiem, bet 240 litru konteinera izvešana – par 18 centiem. Jāpiebilst, ka dabas resursa nodokļa likme par atkritumu apglabāšanu poligonos pakāpeniski tiks paaugstināta līdz 2020. gadam, kad tā būs jau 50 eiro par tonnu.

 

 • 2017. gada 3. aprīlī dabasgāzes tirgus Latvijā tiks pilnībā atvērts visiem lietotājiem, līdz ar to visiem dabasgāzes lietotājiem tiks nodrošināta iespēja izvēlēties sev piemērotāko tirgotāju. Mājsaimniecības lietotājiem ir paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana, un viņi aicināti pieņemt lēmumu mainīt tirgotāju vai produktu, slēgt līgumu ar jauno tirgotāju un 2017. gada 1. maija saņemt dabasgāzi pēc jaunā līguma nosacījumiem.

 

 • Kopš šī gada sunim, kas sasniedzis sešu mēnešu vecumu, obligāti jābūt apzīmētam ar mikroshēmu un reģistrētam valsts vienotajā datubāzē Lauksaimniecības datu centra informācijas sistēmā. Jelgavā suņa saimniekam papildus jāmaksā arī pašvaldības nodeva par suņa turēšanu pilsētā, kas ir seši eiro un par suni, kurš sasniedzis sešu mēnešu vecumu, jāsamaksā līdz katra gada 31. martam.

 

 • Pagājušā gada izskaņā pieņemti grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā «Par valsts sociālo apdrošināšanu», kas nosaka: 2017. gadā mikrouzņēmumu nodokļa likme mikrouzņēmuma apgrozījumam līdz 7000 eiro ir 12 procenti, savukārt apgrozījumam virs 7000 eiro – 15 procenti. Savukārt normas, kas noteica darba devējiem pienākumu veikt minimālās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par darbiniekiem, atceltas.

 

 • Lai mazinātu iespēju veikt krāpnieciskus darījumus un nepieļautu iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, no šī gada spēkā ir ierobežojums fizisku personu darījumiem skaidrā naudā, ja darījuma summa pārsniedz 7200 eiro. Par darījuma veikšanu skaidrā naudā, ja darījuma summa pārsniedz 7200 eiro, ir paredzēta administratīvā atbildība – naudas sods piecpadsmit procentu apmērā no darījuma summas.

 

 • No 1. janvāra paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes cigāriem un cigarellām, citai smēķējamai tabakai, tabakas lapām, karsējamai tabakai un smalki sagrieztai tabakai cigarešu uztīšanai. No 1. marta tiks paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem, savukārt no 1. jūlija – akcīzes nodokļa likme cigaretēm.

 

Foto: JV

Viedokļi

Pievienot komentāru