Meklēšanas forma

Lietus 12 °C Z-ZR vējš 2.3 m/s
Svētdiena, 2018. gada 24. JūnijsVārda dienu svin: Jānis

Aizvadītā gada vārds – «jaunuzņēmums»

www.jelgavasvestnesis.lv
Šonedēļ preses konferencē Rīgas Latviešu biedrības namā paziņoti aizvadītā gada populārākie vārdi, nevārdi un spārnotie teicieni. Žūrija, kurā darbojās Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas, Latvijas Rakstnieku savienības un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Terminoloģijas komisijas pārstāvji, par gada vārdu atzinusi «jaunuzņēmums».

Kategorijā «Gada vārds» par spilgtākajiem pretendentiem tika atzīti tādi vārdi kā «īsstāvvieta», «planšetvecāki», «gājcilvēks» un citi, taču par 2016. gada vārdu atzīts «jaunuzņēmums». Žūrijas loceklis Aldis Lauzis norāda, ka «jaunuzņēmums» ir jaunizveidots, strauji augošs uzņēmums, kas izstrādā vai jau piedāvā inovatīvu ražojumu, procesu vai pakalpojumu, ar to cenzdamies tirgū ieņemt kādu jaunu nišu (angliski: startup). 2016. gada pavasarī šo vārdu tādā nozīmē apstiprināja arī LZA Terminoloģijas komisija.

Pamanīti arī dažādi izteikumi un apzīmējumi, kas saistīti ar aktualitātēm sabiedrībā. Par 2016. gada spārnoto teicienu atzīts boksera Maira Brieža sacītais – «Mans dopings ir mana tauta». Savukārt kategorijā «Gada nevārds» par labākajiem pretendentiem atzīti vārdi «zakladka, «čempionēt», kā arī vārdu savienojumi – «elastīgo aukļu pakalpojumi», «zefīra kebabs» un citi. Žūrija 2016. gada nevārda titulu piešķīrusi vārdam «ekselence» (ja lietots ar nozīmi «izcilība» tādos savienojumos kā «ekselences balva», «ekselences centrs», «ekselences skola», «ekselences tīkls», «ekselences grupa», «ekselences stipendijas»). «Ekselence», kā norādīts vārdnīcās, jālieto tikai vienā nozīmē – ar šo titulu uzrunājot augstas amatpersonas politikā un reliģijā.

Savukārt par gada savārstījumiem atzīti vārdu savienojumi – «desu īpašums» un ziņu aģentūrā «Leta» un portālā «Apollo» lietotais virsraksts «Kaimiņi ar ķermeņa atdzišanu atrod ārā guļam vīrieti pēc strīda ar draudzeni».

Foto: publicitātes

 

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti