Meklēšanas forma

Skaidras debesis 11 °C Z-ZR vējš 5.1 m/s
Ceturdiena, 2018. gada 19. AprīlisVārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Teātra svētki – lieliem un maziem

Jana Bahmane
No 22. līdz 26. martam Jelgavā jau ceturto reizi notiks Teātra svētki, kuru centrālais notikums, kā ierasts, būs muzikāls uzvedums. Šoreiz tas caur dziesmām un aktierspēli atspoguļos izjūtas, kas valda pirms pirmizrādes. «Uzvedums «Vēlreiz kā pirmoreiz» stāstīs par to, ka katra izrāde ir jāspēlē kā pirmoreiz,» ideju ieskicē režisore Dace Vilne. Teātra svētkos jelgavnieki aicināti apmeklēt arī divas izstādes, bet paši mazākie teātri varēs iepazīt caur spēli.

Teātra svētku gaisotni Jelgavā ienesīs izstāde «Edvīna Kalnenieka dekorācijas izrādēm», kas Jelgavas kultūras nama 2. stāva galerijā būs apskatāma no 22. marta. «E.Kalnenieka gleznojumi ir būtiska izrādes sastāvdaļa, kurā nolasāma gan izrāde, gan mākslinieka rokraksts,» vērtē Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis.

Savukārt ceturtdien, 23. martā, ciemos aicinās Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs – tur pulksten 15 tiks atklāta izstāde «Jelgavas profesionālais teātris 1924. – 1954.». «Ekspozīcija apkopos teātra aktieru fotogrāfijas un skatus no izrādēm, scenogrāfijas maketus, kā arī dažādus dokumentus,» stāsta Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja vadītāja Maija Matisa. Viņa papildina, ka izstādes atklāšanas pasākumā piedalīsies arī bijušā Jelgavas profesionālā teātra dekoratora Arvīda Spertāla un kostīmu mākslinieces Margas Spertāles mazdēls Gints Strēlis un M.Brancis, kurš ir arī izstādes «Spertālu laiks latviešu scenogrāfijā» kurators. Šī izstāde Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta aprīlī, turpinot Jelgavas profesionālajam teātrim veltīto tematiku. «Apmeklējot izstādi, kas Alunāna muzejā būs skatāma līdz maija vidum, interesenti varēs arī iepazīties ar teātra darbinieku dzīvesstāstiem, kas būs apkopoti teksta formātā. Tie būs stāsti ne vien par aktieriem, bet arī, piemēram, režisoriem, kustību konsultanti, kostīmu mākslinieci,» stāsta M.Matisa.

Teātra svētku Jelgavā centrālais notikums būs muzikālais uzvedums «Vēlreiz kā pirmoreiz», kas 24. martā pulksten 19 notiks kultūras namā. «Katra izrāde jāspēlē kā pirmizrāde, jo skatītājs ikreiz ir cits,» vērtē uzveduma režisore D.Vilne, turpinot: «Spēlējot teātri, aktierim vienmēr jājūtas tā, it kā viņš nepārtraukti būtu iemīlējies.» Uzveduma pirmajā daļā tiks izspēlēts britu dramaturga Maikla Freina komēdijas «Aiz priekškara» 1. cēliens, bet otrajā daļā izskanēs populāras ārzemju melodijas ar latviskiem tekstiem par noslēpumaino teātra izrādes tapšanu. «Angļu valodā pirmizrāde – first night – nozīmē arī pirmā nakts, un, manuprāt, tas labi izskaidro izjūtas, kas tobrīd pārņem aktierus,» norāda režisore. Savukārt iestādes «Kultūra» projektu vadītājs Sandis Kalniņš papildina, ka kopš Teātra svētku tradīcijas atjaunošanas 2014. gadā jelgavnieki iemīlējuši arī īpašo teātra bufeti, kas priecēs klātesošos gan pirms uzveduma, gan starpbrīdī, piedāvājot uzkodas un dzērienus. «Ir teiciens, ka teātris sākas no garderobes, taču neviens teātris nav iedomājams arī bez teātra bufetes,» uzskata S.Kalniņš.

Koncertā piedalīsies Jelgavas dziedošie aktieri, pavadošā grupa «Rampa band» un deju studija «Intriga». Uzveduma režisore – D.Vilne, muzikālā vadītāja – Guntra Minkevica, scenogrāfs – Ivars Pirvics, kustību konsultante – Inga Ose. Biļetes uz muzikālo uzvedumu var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs, cena – 3 – 5 eiro.

«Teātra svētki ir visiem – arī mazākajiem jelgavniekiem, tādēļ arī šogad Jelgavas Jaunais teātris būs sarūpējis izglītojoši izklaidējošu izrādi. Prieks, ka ar katru gadu interesentu skaits arvien aug,» vērtē S.Kalniņš. Svētdien, 26. martā, pulksten 12 un 15 kultūras namā «Rota» notiks izrāde ar rotaļām un radošajām darbnīcām «Teātra spēle». «Šogad apskatīsim spēles fenomenu, un izrāde būs balstīta uz teātra sporta principu, darbībā iesaistot arī bērnus,» stāsta Jelgavas Jaunā teātra režisors Rihards Svjatskis. Viņš norāda, ka biežāk teātra sporta aktivitātēs iesaista pieaugušo auditoriju, bet tieši bērni labprāt piedalās spēlē un vēro aktieru improvizāciju. «Bērni vislabāk mācās caur spēli, un šīs izrādes galvenais uzdevums ir raisīt bērnos interesi par teātra mākslu,» tā R.Svjatskis. Izglītojoši izklaidējošo pasākumu aicināti apmeklēt arī bērnu vecāki, lai kopā pavadītu laiku, attīstot improvizācijas spējas un piedaloties radošajās darbnīcās. Dalības maksa – 1 eiro.

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti