Meklēšanas forma

Apmācies -1 °C A-ZA vējš 3.1 m/s
Piektdiena, 2018. gada 14. DecembrisVārda dienu svin: Auseklis, Gaisma

Muzejā rādīs filmu par scenogrāfu Arvīdu Spertālu

Jana Bahmane
Noslēdzoties latviešu scenogrāfa un pedagoga Arvīda Spertāla 120. jubilejai veltīto pasākumu ciklam, 18. janvārī pulksten 16 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā notiks režisores Daces Micānes-Zālītes veidotās filmas «Spertāla kapričo» seanss, ko bez maksas aicināts apmeklēt ikviens interesents, informē Jelgavas muzeja pārstāve Līga Martinenko.

Filmā apkopoti A.Spertāla meitu Asjas Strēles un Leldes Binderes atmiņu stāsti par tēvu, mazmazdēla Rūdolfa Strēļa aktierspēle, kā arī intervijas ar mākslas zinātniekiem. Tāpat kinolentē skatāmi Zemgales ainavu tēlojumi un kadri no mākslinieka dzimtajām mājām, Jelgavas novada Vircavas pagasta «Žagatām», sacīts filmas aprakstā. Filmas scenārija autore un režisore ir D.Micāne-Zālīte, operators – Artūrs Lapinskis. 42 minūtes garās kinolentes «Spertāla kapričo» pirmizrāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notika pērnā gada nogalē.

Jāatgādina, ka pagājušogad, A.Spertāla 120. jubilejas gadā, interesenti viņa personību un darbību kādreizējā Jelgavas profesionālajā teātrī varēja iepazīt izstādē «Arvīda un Margas Spertālu laikmets latviešu teātrī un Elzai Radziņai – 100», kas bija apskatāma Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Tāpat muzejā notika konference par Jelgavas profesionālo teātri, Spertāliem un E.Radziņu. Pērn pēc A.Spertāla mazdēla rotkaļa Ginta Strēļa ierosinājuma atjaunota Spertāla balva scenogrāfijā, ko 1987. gadā, dekoratora 90. jubilejā, iedibināja kolhozs «Rosme». Par pirmo balvas laureātu kļuva toreizējā Drāmas teātra galvenais dekorators Gunārs Zemgals – A.Spertāla audzēknis, kurš vēlāk turpināja viņa tradīcijas, kļūdams par Nacionālā teātra galveno mākslinieku, savukārt atjaunotās balvas pirmais ieguvējs ir scenogrāfs, pasteļgleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Edvīns Kalnenieks. Bet Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā pagājušogad interesentiem bija iespēja apmeklēt izstādi «Jelgavas profesionālais teātris 1924 – 1953», kas stāstīja arī par A.Spertāla devumu teātrim.

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti