Meklēšanas forma

Nelielas lietusgāzes 9 °C Z-ZR vējš 6.1 m/s
Otrdiena, 2018. gada 25. SeptembrisVārda dienu svin: Rodrigo, Rauls

Raiņa «Pūt, vējiņi!» – mūzikā

Jana Bahmane
«Domāju, ka mūzikls «Pūt, vējiņi!» ierindojams ne vien Latvijas, bet arī pasaules izcilāko darbu vidū, un tā mūzikas autora Kārļa Lāča jubilejas gadā šo darbu varēs dzirdēt jaunā – simfoniskajam orķestrim izveidotā – instrumentācijā,» pēc Raiņa lugas un latviešu tautasdziesmu motīviem veidoto komponista K.Lāča un libreta autoru Jāņa Elsberga un Evitas Mamajas mūzikla «Pūt, vējiņi!» koncertuzvedumu raksturo diriģents Aigars Meri. Latvijas valsts svētku vakarā, 18. novembrī pulksten 17, to jaunā skanējumā varēs dzirdēt Jelgavas kultūras namā.

«Latvijā ir tikai viens muzikālais teātris – Latvijas Nacionālā opera un balets –, kas atrodas Rīgā, taču vēlos panākt, lai arī citviet Latvijā mūziķiem būtu citādi mākslinieciskie izaicinājumi, lai veidojas veselīga konkurence. Domāju, ka Jelgava ir lieliska vieta muzikālajam teātrim, tādēļ vēlos šeit iedzīvināt šo tradīciju,» norāda A.Meri. Diriģents papildina, ka, viņaprāt, tieši 11. un 18. novembris ir tās dienas, kad mums būtu īpaši jāizceļ latviešu komponistu mūzika, tādēļ pērn Jelgavā varēja dzirdēt Māras Zālītes un Raimonda Paula «Meža gulbjus», bet šogad A.Meri meklējumi atveduši pie darba «Pūt, vējiņi!».

1905. gadā sarakstītā luga «Pūt, vējiņi» ir viens no visvairāk iestudētajiem Raiņa darbiem, un 2011. gadā Ulda un Baibas mīlas stāsts jaunās skaņās atdzima Liepājas teātra izpildījumā. «Savā ziņā šis būs pirmatskaņojums, jo darbs rakstīts Liepājas teātra mūziklam, un tas bija vienīgais formāts, kādā K.Lāča fenomenālā mūzika bija dzirdama, taču orķestra, bigbenda, kora un solistu izpildījumā «Pūt, vējiņi» skanēs pirmo reizi,» stāsta koncertuzveduma režisors Sandis Kalniņš. Viņš norāda – ņemot vērā lielo mūziķu sastāvu un kultūras nama skatuves kapacitāti, galvenokārt vēstījums skatītājiem nododams caur mūziku. «Domāju, ka mūsu svarīgākais uzdevums ir atrast vidusceļu, nepazaudējot Raiņa garu un radot formātu, kas ir saistošs arī jaunajai paaudzei. Manuprāt, šis ir interesants veids, kā atsvaidzināt vai no jauna iegūt zināšanas par latviešu literatūras klasiku, jo sižetiski tie ir Raiņa «Pūt, vējiņi»,» vērtē S.Kalniņš, papildinot: «Šis ir stāsts par drosmi – mīlestības stāsts par drosmi mest izaicinājumus dzīves nestajiem pārsteigumiem.»

Koncertuzvedums notiks divās daļās, un īpašu vērtību tam piešķirs pats mūzikas autors K.Lācis – viņš mūziklā spēlēs klavieru pavadījumu. «Mūziklā esam iesaistījuši dažādus izpildītājus – operdziedātājus un neakadēmiskās mūzikas pārstāvjus, bet tilts no Liepājas teātra mūzikla uz šīgada 18. novembri būs Liepājas teātra aktrise Inese Kučinska, kura piedalījās arī pirmajā šī darba iestudējumā. Domāju, ka šis koncertuzvedums uzrunās gan opermūzikas cienītājus, gan latviešu mūzikas piekritējus – katrs atradīs ko savu, jo darbs ir patiesi daudzšķautņains,» tā A.Meri.

Mūzikas autors ir K.Lācis, libreta autori – J.Elsbergs, E.Mamaja. Koncert­uzvedumā piedalās Jelgavas kamer­orķestris, Jelgavas bigbends, Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu koris «Spīgo», Annija Putniņa, Elīna Ose, I.Kučinska, Laura Grecka, Sabīne Krilova, Rihards Mačanovskis, Edgars Auniņš, Kārlis Saržants, Edgars Skarbulis, Mārtiņš Ivulis, Didzis Bičevskis, Roberts Lapiņš. Diriģents – A.Meri, režisors – S.Kalniņš, horeogrāfe – Alda Skrastiņa.

«Pūt, vējiņi» Jelgavas kultūras namā izskanēs 18. novembrī pulksten 17. Biļetes var iegādāties kultūras nama kasē un citās «Biļešu paradīzes» kasēs un internetā; cena – 3 eiro.

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja mia attēls

Nevajag rakstu likt tik vēlu, kad visas biļetes jau mēnesi pirms ir izpirktas. Bet ko citu sagaidīsi no domes dzeltenās preses.

Pievienot komentāru