Meklēšanas forma

Lietus 27 °C ZA vējš 3.6 m/s
Pirmdiena, 2018. gada 16. JūlijsVārda dienu svin: Hermīne, Estere

Koncertā Annas baznīcā gaisma pārtaps tumsā

Jana Bahmane
«Ikdienā mēs sastopamies ar dažādiem cilvēkiem, vietām, bet, muzicējot mājās, es aizveru durvis uz pasauli un ieskatos sevī, aizejot aiz prāta, aiz domāšanas, aiz analīzes,» savu instrumentālās mūzikas koncertprogrammu «AIZ… Mūzika vēlā vakarā» raksturo komponists Jānis Lūsēns – tā Jelgavas Svētās Annas baznīcā būs dzirdama 25. augustā pulksten 21.

Koncertprogramma jau ir izskanējusi Krimuldas un Vecpiebalgas dievnamos, simboliski ļaujot klausītājam piedzīvot gaismas pārtapšanu tumsā. «Ir pieņemts domāt, ka tumsa ir sliktais, bet varbūt ir tieši otrādi – gaismā mēs redzam apkārtējo pasauli, mūsos rodas kārdinājumi, bet tumsā mēs paliekam ar sevi, ar savu iekšējo pasauli. Aizvadītajos koncertos mēs varējām piedzīvot saules rietēšanas brīdi, kas sākās līdz ar koncerta sākumu, un aptuveni stundu ilgās koncertprogrammas laikā gaismu pamazām nomainīja tumsa, ļaujot klātesošajiem ieklausīties skaņu dažādībā un saplūst ar telpu,» savās izjūtās dalās komponists.

Koncertprogrammas centrālais instruments ir īpašās «Una Corda» klavieres, ko radījis starptautiski atzītais latviešu klavieru meistars Dāvids Kļaviņš – šīs klavieres visā pasaulē ir pieejamas vien desmit eksemplāros. «Jau kādu laiku aizraujos ar dažādu klavieru meklējumiem. Vēlējos atrast kaut ko mazāku, klusāku, intīmāku. Meklējot iedvesmu savu ideju realizācijai, skatījos dažādus video, un mani uzrunāja mūziķis Nils Frahm, kurš spēlēja uz tādām klavierēm, kādas es savā galvā biju iztēlojies. Noskaidroju, kas ir šo klavieru autors, un uzrunāju viņu – tā es tiku pie sava instrumenta,» stāsta J.Lūsēns. Viņš papildina, ka šīs klavieres ir īpaši piemērotas pārvadāšanai – tās ir kompaktas un ērti ievietojamas automašīnā, savukārt to skanējums ir pieklusināts un nedaudz atgādina arfu.

Klavieru solo koncertprogrammā papildinās perkusiju, flautas, čella, basa un citu ģitāru skaņas, ko līdz ar J.Lūsēnu radīs Harijs Gūtmanis, Karīna Mazūra, Māris Ziemelis un Evija Mundeciema.

«Es domāju, ka mēs par maz novērtējam dievnamus. Gandrīz katrā miestiņā ir sava baznīca – kultūrtelpa ar vēsturi –, bet mēs to cenšamies iznest ārpusē, ceļot jaunas koncertzāles,» vērtē komponists. «Izvēlējāmies vietas, kas mums rada patīkamas atmiņas. Arī Jelgava ir vieta, kur vēlos atgriezties, te vienmēr tiekam labi uzņemti,» atzīst J.Lūsēns.

Koncertprogramma «AIZ… Mūzika vēlā vakarā» Jelgavas Svētās Annas baznīcā izskanēs 25. augustā pulksten 21. Biļetes uz pasākumu var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs, cena – 12 eiro.

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru