Meklēšanas forma

Lietus 27 °C ZA vējš 3.6 m/s
Pirmdiena, 2018. gada 16. JūlijsVārda dienu svin: Hermīne, Estere

Medaļu mākslā izteikts cilvēka ķermeņa skaistums

www.jelgavasvestnesis.lv
Līdz 29. oktobrim Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma izstāde «Pliknis medaļu mākslā». Ekspozīcijā apkopoti 22 autoru darbi, kas tapuši laika posmā no 1975. līdz 2017. gadam – tās ir 22 atšķirīgas radošas personības, katra ar savu rokrakstu, stilu, pasaules uzskatu un pieredzi medaļu jomā, izstādi raksturo medaļu mākslinieks Latvijas Medaļu mākslas kluba prezidents Jānis Strupulis.

Izstāde «Pliknis medaļu mākslā» ir Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja un Latvijas Medaļu mākslas kluba radošās sadarbības turpinājums. Pirmā tematiskā medaļu izstāde Jelgavas muzejā ar nosaukumu «Ainava medaļās» notika 2008. gada nogalē, tai 2009. gadā sekoja izstāde par vīna un alus tēmu «Priecājies, dvēsele», kas notika Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā, bet visplašākā medaļu ekspozīcija «Fauna medaļu mākslā» bija skatāma pērn.

«Jau akmens laikmeta cilvēks uz alu sienām medību ainās līdzās zvēriem attēloja kailus loka šāvējus un šķēpa metējus. Līdz pilnībai izkoptu, bieži pat idealizētu cilvēka ķermeņa skaistumu marmorā, bronzā, gleznojumos un mozaīkās iemūžināja antīkās pasaules meistari. Mūsdienu mākslai ir jo plaša amplitūda, neierobežota fantāzijas un izteiksmes iespēja, stilu izvēle un piemērošana konkrētai idejai, un šajā izstādē tas ir labi redzams. Ir izmantoti visdažādākie materiāli – bronza, sudrabs, varš, koks, baltmetāls, keramika, polimērs, epoksīds,» norāda J.Strupulis. Viņš papildina, ka būtiskākais ir katra autora rokraksts – atšķirīgais formas traktējums, ciļņa augstums, virsmas raupjums vai jutīga un plūstoša forma, skaidra konstruktīva struktūra vai intuitīva improvizācija. «Tas ir jāredz un jābauda, ļaujoties medaļu mākslas izsmalcinātajai burvībai,» tā J.Strupulis.

Foto: Ivars Veiliņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru