Meklēšanas forma

Lietus 27 °C ZA vējš 3.6 m/s
Pirmdiena, 2018. gada 16. JūlijsVārda dienu svin: Hermīne, Estere

Fotodarbos iemūžina bērnu prieku

Jana Bahmane
«Pirms pāris gadiem, skatoties ziņas par grupējuma «Islāma valsts» ieiešanu Irākā, mani īpaši spēcīgi uzrunāja attēls, kurā bija redzams tēvs, kurš uz rokām nes bērnu bez galvas – meitenīte varēja būt mana bērna vecumā. Šī situācija ir ļoti atšķirīga no manas ikdienas, un tobrīd es sapratu, ka ir amorāli sēdēt un nekā nerīkoties. Sāku ar to, ka aicināju cilvēkus ziedot rotaļlietas karadarbībā cietušiem bērniem,» stāsta biedrības «Baltic Global Initiative» vadītājs mācītājs Pēteris Eisāns. Šodien tirdzniecības centra «Pilsētas pasāža» 2. stāvā atklāta biedrības ceļojošā fotoizstāde «Mīlestība kurpju kastē», kas veltīta karadarbībā cietušiem bērniem.

Jau trīs gadus biedrība «Baltic Global Initiative» īsteno labdarības akciju «Zvaigzne austrumos», aicinot cilvēkus ziedot kurpju kastēs iesaiņotas dāvanas karadarbībā cietušiem Sīrijas un Irākas bēgļu bērniem, kas patvērumu raduši Jordānijā, un Sudānas bērniem Ēģiptē. «Kurpju kaste ir kaut kas tāds, kas ir pieejams ikvienam. Šī ir iespēja piešķirt otru – dziļāku – nozīmi kartona kastei. Tāpat pati kaste ir mērs, kas ļauj sagādāt bērniem vienāda izmēra dāvanas,» skaidro izstādes «Mīlestība kurpju kastē» kuratore Līva Eglīte. Trīs gadu laikā bēgļu pagaidu patvēruma vietās bērniem nogādātas 11 290 kurpju kastēs iesaiņotas dāvanas, un savu atbalstu akcijai sniegušas arī tādas sabiedrībā zināmas personības kā Vaira Vīķe-Freiberga, Rēzija Kalniņa, Kārlis Kazāks, Ēriks Ešenvalds, Gundars Rēders, Māris Bičevskis un citi.

Pērn akcijas organizatoriem radās doma bērnu sajūtas iemūžināt fotoattēlos. «Es uzrunāju fotogrāfus, aicinot viņus piefiksēt ne vien tos brīžus, kad bērni saņem dāvanas, bet arī apkārtējo vidi, atmosfēru, sajūtas. Vēlējāmies, lai izstāde nav depresīva, bet tāda, kas dod cerību. Mums ir jāsvin tas, ka spējam darīt ko labu,» vērtē P.Eisāns. Izstādē skatāmo fotogrāfiju autori ir jelgavnieks Billijs Locs un rīdzinieks Andris Sproģis, kuri 2017. gada janvārī piedzīvoja dāvanu izdalīšanas prieku Jordānijā un Ēģiptē.

«Pats esmu jelgavnieks, tādēļ man ir patiess prieks, ka šo izstādi varam rādīt šeit. Šī izstāde ir arī pateicība tiem, kas iesaistījušies un kļuvuši par šī labdarības projekta daļu. Tāpat tas ir vērtību orientieris ikvienam no mums. Man pašam ir trīs bērni, un pirmajā gadā karadarbībā cietušajiem bērniem sarūpējām trīs paciņas. Biju patīkami pārsteigts, ka manus bērnus uzrunāja šī akcija un viņi vēlējās palīdzēt vēl. Pēc trim, četriem mēnešiem, ieejot veikalā, bērni domāja par to, kā rotaļlietas varētu iepriecināt citus bērnus, nevis vēlējās tās sev,» atklāj projekta idejas autors.

Savukārt izstādes kuratore L.Eglīte uzsver, ka tieši attēls spēj uzrunāt cilvēku visspēcīgāk. «Mēs nevaram bērniem atdot zaudētos ģimenes locekļus, draugus, izpostītās mājas un dzīvi, bet mēs varam dāvāt viņiem prieku. Attēls uzrunā daudz vairāk nekā vārdi, un, manuprāt, šis teiciens attaisno izstādi. Fotogrāfija atmiņā paliek ilgāk un ar dziļāku jēgu,» L.Eglīte.

«Mūsu lielākā vērtība ir cilvēks cilvēkam. Šajā projektā ir ieguldīta gan materiālā vērtība, gan uzmanība, gan mīlestība. «Pilsētas pasāža» ir vieta, kur ikdienā uzturas daudz cilvēku, tādēļ ceru, ka šī izstāde uzrunās daudzus, liekot aizdomāties par to, kā mēs varam palīdzēt citiem – kā valsts, kā pilsēta un katrs individuāli,» izstādes atklāšanā sacīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne.

Izstāde «Mīlestība kurpju kastē» tirdzniecības centrā «Pilsētas pasāža» būs apskatāma līdz 13. augustam. Vairāk par labdarības akciju «Zvaigzne austrumos» var uzzināt mājaslapā www.zvaigzneaustrumos.lv.

Foto: Ivars Veiliņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru