Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 12 °C DR vējš 4.9 m/s
Piektdiena, 2018. gada 22. JūnijsVārda dienu svin: Ludmila, Laimdots, Laimiņš

Bibliotēkā apskatāmas grāmatas ar autoru ierakstiem

www.jelgavasvestnesis.lv
Bibliotēku nedēļā Jelgavas pilsētas bibliotēkā var apskatīt divas īpašu grāmatu ekspozīcijas, kas apkopo izdevumus ar autoru ierakstiem – bibliotēkas krājumā ir vairāki simti šādu personalizētu grāmatu.

«Bibliotēkā grāmatas ar ierakstiem nonāk pa dažādiem ceļiem. Autori grāmatas ar ierakstiem dāvina draugiem, lasītājiem, bibliotēkām. Mums tās atdāvina arī bijušie īpašnieki vai viņu mantinieki, kuri vairs nevēlas savās mājās glabāt lielas grāmatu kolekcijas,» stāsta pilsētas bibliotēkā.

Senākajās grāmatās interesanti un vērtīgi ir ne tikai autoru paraksti, bet arī īpašnieku ieraksti un piezīmes. Piemēram, kādā 19. gadsimtā Jelgavā izdotā sprediķu grāmatā cilvēks atklājis daļu ļoti nozīmīgu savas ģimenes dzīves notikumu. «Mūsu dēls Jēkabs Johans dzimis tai 26ta Februar 1900.g. Krustīts tai 2tra Marta pl. 3jos. Miris tai 3scha Marta pl 5 1/2 no rīta. Glabāts tai 5ta Marta pl. 11–12 Jāņa kapos,» rakstīts grāmatā. Bet viens no jaunākajiem un unikālajiem ieguvumiem ir Imanta Ziedoņa «Epifāniju» 1978. gada izdevums ar autora vēlējumu Akadēmijas drāmas studijai ( tagad – LLU Studentu teātris) 1978. gada maijā: «Spēles, spēlēšanās, improvizācijas un nopietnu ēverģēlības garu vēlot, dziesmu, ekscentrikas un paradoksa garu kurinot, Imants Ziedonis. Jelgavā, pilī.»

Ekspozīcijā skatāmas arī tādas grāmatas ar autora autogrāfu, kas dāvinātas citiem ievērojamiem cilvēkiem – tie ir izdevumi, kas nonākuši bibliotēkas krājumā no privātajām bibliotēkām.

Janīnas Kursītes Dzejas vārdnīcā skaidrots, ka ieraksts grāmatā un cits autora pašrocīgi ierakstīts dāvinājums dzejas vai prozas formā kādam lasītājam piešķir grāmatai īpašu vērtību, jo sakņojas senajā tautas uzskatā par ierakstītā maģisko iedarbību, dzejnieks te zemapzinīgi tiek pielīdzināts senajam priesterim vārdotājam, kas ar īpašām zīmēm dziedina un dod spēku šo zīmju lietotājam.

Izstāde ar senajām grāmatām apskatāma Jelgavas pilsētas bibliotēkas lasītavā, bet mūsdienu autoru grāmatas ar autogrāfiem – Nozaru abonementā. Ekspozīcija bibliotēkā būs skatāma līdz 21. maijam.

Foto: Austris Auziņš

 

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti