Meklēšanas forma

Nelielas lietusgāzes 9 °C Z-ZR vējš 6.1 m/s
Otrdiena, 2018. gada 25. SeptembrisVārda dienu svin: Rodrigo, Rauls

Vērtības palīdz izvērtēt sasniegto

Jana Bahmane
Šodien 9.–12. klašu skolēniem bija iespēja piedalīties debatēs «Mūsu mainīgajā pasaulē», kuru mērķis bija veicināt vienotu mūsdienu vērtību izpratni jauniešu vidū.

Debatēs skolēnus uzrunāja komunikācijas zinātnes doktore Olga Kazaka, lielākās ielu kultūras un jauniešu kustības «Ghetto Games» prezidents Raimonds Elbakjans un politiķis Latvijas Bērnu fonda prezidents Andris Bērziņš. «Mērķi mums palīdz plānot, bet vērtības – izvērtēt sasniegto,» vērtību nozīmi raksturoja O.Kazaka. Viņa izvirzīja trīs vērtību grupas, kas ir īpaši nozīmīgas šodienas sabiedrībai, – panākumi un veiksme; spēja pielāgoties mainīgajai darba videi; personības pilnveidošana. «Šodien sasniegumi karjerā ir liela vērtība, bet, lai pie tiem nonāktu, ir jāsaprot, kas ir tās jomas, par kurām deg acis, un jāspēj definēt konkrētu rīcības plānu, ko noteikti ir daudz labāk darīt jau agrā jaunībā,» tā komunikācijas eksperte, papildinādama, ka šodien liela vērtība ir dalība starptautiskos projektos. Tāpat O.Kazaka norādīja, ka šodien ir jābūt gatavam pielāgoties mainīgajai darba videi, un šo kompetenci var attīstīt, piedaloties dažādos projektos kā frīlanceri, jo tas sniedz iespēju izzināt dažādas darba vides. «Viena no nozīmīgākajām vērtībām šodien ir prasme runāt publiski, pārliecināt cilvēkus – tas ir svarīgi jebkurā profesijā,» tā O.Kazaka.

Savukārt R.Elbakjans aicināja jauniešus aizdomāties par to, kā šodien mainījusies izpratne par fizisko spēku. «Daudz kur pasaulē joprojām cilvēki savas varas izrādīšanai izmanto fizisko spēku, bet mēs varam novērtēt to, ka šodienas Latvija ir droša. Es uzskatu, ka pasaule jau ir uzbūvēta, un šodien mūsu uzdevums ir piepildīt to ar jēgpilnu saturu, tādēļ mazāka vērtība ir fiziskam spēkam, bet augstāk tiek vērtēts prāts,» norādīja «Ghetto Games» vadītājs. Viņš atklāja, ka «Ghetto Games» komandas spēks ir vienotā izpratnē par vērtībām, kas arī satur to kopā. «Katrā vecumā mums ir savas vērtības – dažas no tām ir mainīgas, savukārt citas, piemēram, ģimene, veselība, ir mūžīgas, un tās ir svarīgi spēt novērtēt. Mēs varam ceļot pa pasauli, bet, ja mājās būs laba ģimene, mēs vienmēr vēlēsimies atgriezties,» savās pārdomās par vērtībām dalījās A.Bērziņš.

Arī debašu dalībnieces Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieces Alise Alma un Lāsma atklāja, ka viņu vērtības ir ģimene, veselība, izglītība, taču neslēpa, ka šodien tās bieži vien aizēno mūsdienu tehnoloģijas. «Telefons, dators, internets – tas viss paņem daudz laika. Dažkārt tā vietā varētu vienkārši satikties ar draugiem un pastaigāties,» tā skolnieces, piebilstot, ka diskusija tiešām likusi aizdomāties par vērtībām.

Jāpiebilst, ka diskusija bija projekta «Kopīgi soļi» noslēguma pasākums. Projekts, ko īstenoja biedrība «Jelgavas nacionālo kultūras biedrību asociācija», aizsākās vasaras sākumā, un tajā galvenokārt piedalījās jaunieši no Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas 5. vidusskolas, Jelgavas tehnikuma un Jelgavas 2. pamatskolas. Iniciatīvas norises gaitā tika aizvadītas četras aktivitātes – piedzīvojumu pārgājiens Ziemassvētku kauju vietās Zemgalē, kura mērķis bija veicināt jauniešu saliedētību, līdzdarbošanos un rosināt izpratni par vēstures notikumiem; izglītojošs pasākums «Latviskums caur kultūru un tradīcijām», kurā skolēni Zemgales lauku sētā «Caunītes» piedalījās latviešu nacionālo ēdienu gatavošanā un izzināja latviskās tradīcijas; Latvijas Republikas proklamēšanas dienas teatralizēta rekonstrukcija «Tu esi Latvija», ko veidoja skolēni; debates par vērtību maiņu «Mūsu mainīgajā pasaulē».

Projekts tika realizēts Latvijas valsts budžeta finansētas programmas «Mazākumtautību un latviešu jauniešu sadarbības programma» gaitā.

Foto: Santis Zībergs

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru