Meklēšanas forma

Lietus 27 °C ZA vējš 3.6 m/s
Pirmdiena, 2018. gada 16. JūlijsVārda dienu svin: Hermīne, Estere

Strādājošie varēs apgūt profesiju par ES līdzekļiem

Anastasija Miteniece
Valstī startē vērienīgs izglītības projekts, kurā ar ES atbalstu ikviens strādājošais vecumā no 25 gadiem var pieteikties mācībām, lai iegūtu jaunas kompetences vai pārkvalificētos. Pieteikties mācībām, kuras sāksies 2018. gada janvārī, var līdz 6. novembrim.

Pieaugušo izglītības projekts «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide», ko īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), turpināsies līdz 2022. gadam vairākās projekta kārtās. Projekta 1. kārtā interesenti var izvēlēties mācību programmas četrās nozarēs – būvniecība, elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, kokrūpniecība, kā arī metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības. «Pieteikšanās izsludināta četrās tautsaimniecības nozarēs, kurās, pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm, pašlaik visvairāk trūkst kvalificētu darbinieku,» tā VIAA pārstāve Kristīne Keiča, skaidrojot: pēc apmācībām līdz ar pieprasījumu pēc šo profesiju darbiniekiem strādājošie vieglāk varētu uzsākt darba attiecības izvēlētajā nozarē. Viņa piebilst, ka nākotnē mācību programmas varētu piedāvāt arī citās nozarēs.

Kā skaidro projekta koordinatore Jelgavā Diāna Alatirjova, pieteikties mācībām var ikviens strādājošais no 25 gadu vecuma. «Mācību programmu klāsts ir plašs,» tā viņa, piebilstot, ka interesentiem pieejamas gan neformālās izglītības programmas, gan profesionālās tālākizglītības programmas. Neformālās izglītības programma ilgst ne vairāk kā 159 mācību stundas, un tās noslēgumā var saņemt apliecību, savukārt profesionālās tālākizglītības programmas ilgums ir 480–1280 stundas, un tās noslēgumā var saņemt profesionālās kvalifikācijas apliecību un iegūt profesiju. Pieaugušo izglītības projekta mācību programmām Jelgavā var pieteikties piecās izglītības iestādēs – Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC), Jelgavas tehnikumā, Jelgavas Amatu vidusskolā, mācību centrā «Buts», kā arī mācību un konsultāciju centrā «ABC». Paredzēts, ka mācības sāksies 2018. gada janvārī. Ņemot vērā, ka projekta mērķauditorija ir strādājošie, mācības lielākoties norisināsies brīvdienās vai darba dienu vakaros.

Projekts norit ar ES un valsts atbalstu, tādēļ strādājošajam būs jāsedz tikai līdzmaksājums 10 procentu apmērā no mācību maksas. D.Alatirjova skaidro, ka izglītības iestādēs ir noteikta maksa par mācību programmām un atbilstoši izvēlētajai mācību programmai konkrētā izglītības iestādē mācību maksu 90 procentu apmērā segs ES fondi un valsts, savukārt atlikušie 10 procenti būs strādājošā līdzmaksājums. Piemēram, no Jelgavā piedāvātajām izglītības programmām mazākais līdzmaksājums ir 4,50 eiro, savukārt lielākais – 208 eiro. Nodarbinātajiem ar maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu mācības būs bez maksas.

Gadījumā, ja pieprasījums pēc konkrētās mācību programmas būs augsts, priekšrocības uzņemšanā būs personām vecumā no 45 gadiem, kuras strādā profesiju klasifikatora 5., 7., 8. un 9. pamatgrupu profesijās, piemēram, pakalpojumu un tirdzniecības darbinieki, kvalificēti strādnieki un amatnieki, iekārtu un mašīnu operatori un izstrādājumu montieri, kā arī vienkāršajās profesijās strādājošie. Papildu priekšrocības būs arī personām vecumā no 50 gadiem, kuras saņēmušas rekomendāciju mācībām Nodarbinātības valsts aģentūras projektā «Atbalsts ilgākam darba mūžam», kā arī bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu.

Pieteikties iespējams jebkurā izglītības iestādē, kas projekta gaitā piedāvā apmācības, kā arī vēršoties ZRKAC Svētes ielā 33, 300. kabinetā, pie pieaugušo izglītības koordinatores D.Alatirjovas. Ar koordinatori iespējams sazināties pa tālruni 63012149, kā arī rakstot pa e-pastu: diana.alatirjova@zrkac.jelgava.lv. Lai varētu pieteikties, jāaizpilda pieteikuma veidlapa, kurai jāpievieno izglītību apliecinoša dokumenta kopija, uzrādot dokumenta oriģinālu, gadījumā, ja pieteikums ir tālākizglītības programmā, kā arī izziņa par trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu, ja tāds piešķirts. Jāpiebilst, ka pie koordinatores D.Alatirjovas var vērsties arī tad, ja rodas šaubas par mācību programmas izvēli. Pieteikuma veidlapa pieejama mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv, kā arī projektā iesaistīto izglītības iestāžu mājaslapās.

Strādājošajiem jelgavniekiem ir iespēja pieteikties apmācībām ne tikai mūsu pilsētā, bet arī izglītības iestādēs visā Latvijā – apmācības vairāk nekā 743 mācību programmās piedāvā kopumā 55 izglītības iestādes. Katrs strādājošais projektā var iesaistīties vienu reizi. Plašāka informācija par izglītības programmām un mācību iespējām pieejama mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv, kā arī ZRKAC. 

Jāpiebilst, ka ES fondu projekta «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, sešu gadu laikā – līdz 2022. gada 31. decembrim – ieguldot vairāk nekā 25 miljonus eiro.

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Viesis attēls

Žēl,ka nav sieviešu profesijas.
Lietotāja A. attēls

Žēl, ka šoreiz domāts vairāk par vīriešu dzimumu...
Lietotāja kas attēls

Kas jums dāmas liedz doties uz AutoCAD kursiem?

Pievienot komentāru

Saistītie raksti