Meklēšanas forma

Apmācies 7 °C DR vējš 4.1 m/s
Trešdiena, 2018. gada 26. SeptembrisVārda dienu svin: Gundars, Kurts, Knuts

Mājokļa garantijas programma – turpmāk ne tikai ģimenēm ar bērniem

Anastasija Miteniece
​Līdz ar grozījumiem, kas 3. oktobrī pieņemti Ministru kabineta sēdē, turpmāk «Altum» mājokļa garantijas programmai varēs pieteikties ne tikai ģimenes, kurās ir vismaz viens nepilngadīgs bērns, bet arī citi interesenti, kuri atbildīs jaunajiem kritērijiem. Grozījumi varētu stāties spēkā 2018. gada 1. janvārī, kad tos pieņems Saeimā.

Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāve Evita Urpena norāda, ka šobrīd «Altum» garantiju nekustamā īpašuma iegādei var saņemt ģimenes, kurās ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. Izstrādātajos grozījumos mājokļa garantijas programmas mērķa grupa tiek paplašināta.

Šobrīd mājokļa garantijas programmas ietvaros «Altum» izsniedz garantiju 10 līdz 20 procentu apmērā no aizdevuma summas atkarībā no bērnu skaita ģimenē. Proti, jo vairāk ģimenē ir nepilngadīgu bērnu, jo lielāks ir garantijas procents. E.Urpena skaidro: šobrīd, piešķirot «Altum» mājokļa garantiju, tiek ņemts vērā, cik nepilngadīgu bērnu ir ģimenē. Savukārt līdz ar jaunajiem noteikumiem «bērnu» definīcija tiek paplašināta – bērni ir personas līdz 24 gadu vecumam. Piemēram, šobrīd, ja ģimenē ir trīs bērni un viens no tiem ir 20 gadus vecs, garantija tiek piešķirta, pieņemot, ka ģimenē ir divi bērni. Savukārt līdz ar izmaiņām šāda ģimene varēs saņemt valsts sniegto garantiju par trīs bērniem. Nosacījums attieksies arī uz personām, ar kurām kopā dzīvo un kuru apgādībā ir vismaz viens bērns, kurš nav sasniedzis 24 gadu vecumu.

Jāuzsver, ka mājokļa garantijas programmas mērķa grupa tiek paplašināta, iekļaujot arī personu grupu bez bērniem. Proti, garantija būs pieejama arī personām vecumā līdz 35 gadiem (ieskaitot), kuras ieguvušas profesionālo vai augstāko izglītību. E.Urpena stāsta, ka grozījumi paredz, ka šīm personām būs jāmaksā ikgadēja procentuāla likme par garantiju 4,8 procentu apmērā. Viņa skaidro, ka lēmums paplašināt mājokļa garantijas pieejamību pieņemts sakarā ar vēlmi motivēt augstas kvalifikācijas speciālistus palikt uz dzīvi Latvijā, kā arī uzlabot Latvijas uzņēmējdarbības vidi un sekmēt jaunu saimnieciskās darbības veicēju un privātpersonu piesaisti reālai saimnieciskai darbībai un rezidencei Latvijā. Viņa piebilst, ka mājokļa garantijas programmas īstenošana uzsākta 2014. gadā, un četru gadu laikā iedzīvotāju interese par programmu ir tikai augusi.

Jāpiebilst, ka šogad programmā iesaistījušās 65 Jelgavas ģimenes, savukārt piešķirto valsts galvojumu summa ir 378 tūkstoši eiro.

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti