Meklēšanas forma

Skaidras debesis 20 °C A vējš 1.8 m/s
Pirmdiena, 2018. gada 21. MaijsVārda dienu svin: Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna

Atjauno «Villas Medem» lielo zāli

Anastasija Miteniece
Pēdējā gada laikā aktīvi norisinās būvdarbi vēsturiskajā objektā «Villa Medem», kuru 2015. gada iegādājās vācu investors. Ēka turpina atdzimt vēsturiskā veidolā – nokrāsota ēkas fasāde, atjaunots žogs, salabots jumts un notekūdeņu sistēma, izbūvēta drenāža, iekārtota vēsturiskā strūklaka, kā arī turpinās kosmētiskais remonts «Villa Medem» iekštelpās. Vēl šovasar ēkai uzstādīs zibensnovedēju.

«Šobrīd pamata būvdarbi ēkas ārpusē ir noslēgušies,» stāsta ēkas attīstītāja SIA «Leopolds» valdes priekšsēdētāja Sintija Gribule, piebilstot, ka drenāžas izbūve bija ļoti būtiska, lai novadītu ūdens noteici uz zemāku vietu, nekaitējot ne ēkas fasādei, ne pamatiem. Tiesa, ēkas fasādes daļa, kura vērsta uz bijušās linu fabrikas pusi, pagaidām netiks atjaunota, jo blakus teritorijā turpinās būvdarbi, savukārt būvgružu putekļi var bojāt nokrāsoto fasādi. Investīcijas ēkas labiekārtošanai jau sasniegušas sešciparu skaitli, atklāj S.Gribule.

Remontdarbi norisinās arī «Villa Medem» iekštelpās. «Ir vēsturiskas liecības par to, kāda bijusi ēkas lielā zāle, un investors vēlas maksimāli pietuvināt to oriģinālam,» tā S.Gribule, atklājot, ka jau izdevies atjaunot zāles lielo arku. Viņa stāsta, ka mūsu pilsētas Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atrodas arī galds un oriģinālie krēsli, kuri kādreiz bijuši lielās zāles interjera daļa. «Senajās fotogrāfijās redzami seši krēsli, tomēr līdz mūsdienām saglabājušies tikai divi,» norāda S.Gribule, atklājot, ka Baronese von Donbeka no Vācijas pēc ciemošanās Latvijā «Villai Medem» uzdāvinājusi divus vērtīgus spoguļus no savas kolekcijas. «Šobrīd labiekārtojam arī pārējās ēkas telpas,» tā uzņēmuma pārstāve, piebilstot, ka vietām speciāli palicis atklāts senais ķieģeļu mūrējums. «Vēl starp pirmo un otro stāvu plānots izveidot piemiņas stūrīti, apkopojot visas līdz šim pieejamās vēsturiskās liecības par «Villas Medem» vēsturi,» tā S.Gribule, norādot, ka ēka ir cietusi ugunsgrēkā 1944. gadā, savukārt 1946. gadā pieņemts lēmums atjaunot kultūrvēsturisko mantojumu.

S.Gribule stāsta, ka pavisam nesen nācies sastapties ar ļaundariem, kuri ar krāsas baloniņu apķēpājuši atjaunoto žogu. «Ir skumji, ka cilvēki neapzinās, ka bojā ne tikai pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu, bet arī pilsētas tēlu,» tā S.Gribule. «Jāsaka paldies mūsu pilsētas pašvaldības un valsts policijai – viņu reakcija un sadarbība šajā gadījumā bija teicama,» tā S.Gribule. Par tīšu mantas bojāšanu uzsākts kriminālprocess, apstiprina Valsts policijas pārstāve Ieva Sietniece.

Lai gan remontdarbi ēkā turpinās, konkrētas vīzijas par pamatdarbību «Villā Medem» joprojām nav. Šobrīd ēku izmanto galvenokārt privātām, un dažkārt arī sabiedriskām vajadzībām. Vēsturiskajā ēkā svinētas kāzas, dzimšanas dienas, kā arī uzņemti Jelgavas ekskursanti un viesi no ārzemēm. Līdz šim lielākais apmeklētāju skaits bijis «Muzeju naktī», kad villu apmeklēja aptuveni 500 cilvēku. S.Gribule apstiprina, ka iedzīvotāji iesūtījuši savus priekšlikumus ēkas izmantošanai, ierosinot, piemēram, kinoteātra izveidi vai medicīnas koledžas ierīkošanu, tomēr dažādu iemeslu dēļ idejas nav bijušas piemērotas konkrētās ēkas telpām. «Šobrīd labiekārtošanas darbi teritorijā jau ir noslēgušies un aktīvāk varēsim rīkot publiskus pasākumus,» tā S.Gribule.

Viņa aicina pilsētas iedzīvotājus turpināt piedāvāt savas idejas ēkas izmantošanai, kā arī norāda – ir atvērti sadarbībai ar dažādu pasākumu organizatoriem. «Teritorijā ir vieta gan dažādiem bērnu pasākumiem, gan, piemēram, tirdziņiem,» tā S.Gribule, uzsverot, ka labprāt sadarbojas ar labdarības organizācijām. Sazināties ar uzņēmuma pārstāvi S.Gribuli iespējams pa tālruni 25970219 vai rakstot pa e-pastu villa.medem@inbox.lv.

S.Gribule norāda, ka «Villa Medem» ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un visi tajā iecerētie darbi jāsaskaņo ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.

Foto: Austris Auziņš un no S.Gribules arhīva

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti